Ordu
DOLAR15.9826
EURO16.9136
ALTIN947.56
Ali IRMAK

Ali IRMAK

Mail: [email protected]

reader

Teknolojinin tıpa yansıması

Teknolojik gelişmelerle ilgili her gün yeni bir haber okurken bunların sağlık bilimlerine yansımaması tabii ki düşünülemez. Tıpta meydana gelen gelişmeler sayesinde insanlığın ölüm yaş ortalaması artmaya devam ediyor. Buna paralel olarak da Dünya Sağlık Örgütü yaş sınıflandırmasını bile değiştirdi. 

0-17 yaş arası: ERGEN
18-65 yaş arası: GENÇ
66-79 yaş arası: ORTA YAŞ
80-99 yaş arası: YAŞLI

Peki tıpta meydana gelen yeni keşiflere ve olası değişimlere bir göz atalım.

-KAN VERMEYİ UNUTUN: Araştırmacılar gözyaşından glukoz ölçen lensler geliştirmeye çok yakın. Yani kan şekerinizi sürekli olarak ölçebilecek olan lenslerinizin gözünüzde olduğunu düşünün. Güney Koreli bilim adamları saydam ve esnek elektronikleri göz lenslerine bağlamayı başardı. Yakında sürekli parmaklarımızı delerek ölçtüğümüz kan yerine kan şekerimizi elektronik olarak belki de takip edebileceğiz.

-SAĞLIK VERİLERİ BÜYÜYOR: Stanford Üniversitesi tarafından yapılan bir çalışma dikkat sağlık verilerindeki dikkat çekici büyümeyi ortaya koydu. 2013 yılında üretilen veri hacmi 153 exabyte (1 exabyte=1 milyar gigabyte), 2020 yılında bu değerin 2314 exabyte çıkacağı yani en az %48 oranında sağlık veri artışı olacağını hesapladı. Sağlık verileri ve bunların depolanması ile ilgili ülkemizde var olan e-nabız sistemine artan veri girişi ilerleyen yıllarda astronomik boyutlarda veri saklama ihtiyacı doğuracağı noktası burada ortaya çıkıyor.

-AÇILIR KATLANIR ROBOT: Yeni bir origami robot, ufak bir küp mıknatıs taşıyor ve akerdeon gibi katlanan, yutmaya uygun bir kapsülün içine sığabiliyor. Test aşamasındaki robot bağırsakta açılarak kazara yutulmuş bir saat pilini takıldığı yerden çıkarabilir veya pilin bağırsak dokusuna verdiği hasarı onarabilir. Farklı tedavilerde kullanılması için ise çalışmalar devam ediyor.

-KALP RİTMİ OKUYAN BANT: Posta pulundan daha küçük, üzerinize takabileceğiniz bu bant kalp ritminin kaydını tutuyor. Derinin içinden geçip kan ve dokulardan yansıyan ultrasonik dalgalar yayıyor; bu dalgalar da bedenin derinliklerinde kan basıncını ölçüyor ve elde edilen veri bir bilgisayara aktarılıyor.

-PREMATÜRE BEBEKLERE MÜZİK: Cenevre Üniversitesi’ nde yapılan bir araştırmada; erken doğan bebeklere özemle hazırlanmış olan 3 farklı melodi, bu bebekler için hazırlanmış olan narin kulaklıklarla çocuklara dinletiliyor. Çalışmanın sonuçları henüz kesin olarak yayınlanmasa da ; MRI görüntüleme ile elde edilen ilk bilgiler umut verici. Müzik dinleyen bebeklerdeki bağlantısallığın arttığı gözlemlenmiş.

-YAPAY ZEKA İLE SONUÇ OKUMA: Yapay zekave makine öğrenimi ile tanı cihazlarınai röntgenleri ve doku örneklerinin nasıl okuyacakları öğretiliyor. Google’ daki araştırmacılar 250 binden fazla hastanın retina taramalarını örüntü saptayan algoritmalara aktardı. Algoritmalar da hastanın yüksek tansiyonu olduğuna ya da kalp krizi veya felç riskinin yüksek olduğuna işaret eden örüntüleri saptamayı öğrendi. Kimi karşılaştırmalarda; dijital araçlar insan patoloji, dermatoloji veya radyoloji uzmanlarından daha isabetli analizler üretti.

Tıp; doktor ve hastanın bir araya gelerek teşhis ve tedavinin düzenlendiği noktadan, hastalıkları önleyici bir öngörü ve hasta olunması durumunda ise teşhis sonrası tedavinin teknoloji ile takip edilmesi noktasına doğru hareket ediyor. Gelecekte elimizdeki akıllı telefonlar hem doktorumuz hem eczacımız hem de diyetisyenimiz olabilir.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar