Ordu
DOLAR9.262
EURO10.7921
ALTIN526.39
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

TELEVİZYON DOST DEĞİL

            Televizyonsuz ev yok. Hiç düşündünüz mü; bu kadar popüler bir cihazın ne gibi zararları olabilir? Televizyon izleyerek zamanımızı, paramızı ve belki de hayatımızı kaybederiz. Nasıl mı? Televizyon kumandası, hayatımızı kumanda ettiğinden beri birçok insanı kültürel ve ahlâki değerlerden kopardı. Özellikle boşluktaki kişileri hayal dünyasında yaşatıp, ulaşamayacakları hayatlara imrendirdi. Evlilik programlarındaki çirkin diyaloglar, aile içinde güvensizliğe yol açtı. Abartılı ve gerçekten uzak reklamlar, insanları tüketime yönlendirdi. Şiddet ve cinsellik içerikli yayınlar, gençleri olumsuz eğilimlere yönlendirdi. Kendi çamurunda kuruyan çamurlu su gibi hayat!

            Televizyonun tespit edilen sağlığa zararlarını da sıralayalım. Örneğin; televizyon karşısında hareketsiz kalmak obeziteye yol açmaktadır. Televizyonun yaydığı çeşitli ışınlar hormon dengesini bozabiliyor. Göz rahatsızlıkları, uykusuzluk sorunlarına sebep oluyor. Her gün saatlerce evlerimize sızan 'davetsiz misafir' televizyonlar, çocukların yetişme yapısında ağır tahribatlar açmaya devam ediyor. Gününün önemli bir kısmını televizyon karşısında geçiren çocuk, oyun ve aile içi iletişim yerine kişilik gelişimine hizmet etmeyen programların esiri olmaktadır. En kötüsü de ilgi ve sevgiye ihtiyaç duydukları dönemde televizyon izleyerek şiddet eğilimi artıyor. Korku, gerilim veya şiddet filmleri seyreden çocuk üzerinde yaşadığı dünyanın ve içinde bulunduğu toplumun gerçeklerine, meselelerine yabancı kalıyor.

            Televizyon seyretmenin kime ne zararı olabilir ki diye düşünülse de aslında pek de masum olmadığı açıktır. Çağın gelişimine katkısını gözden kaçırmak elbette mümkün değil fakat bizden alıp götürdüklerini de görmezden gelemeyiz. Tüketim uğruna birçok yanlış, doğru gibi gösterildi. Dost odur ki, sana doğruyu söyleyen. Bana gelince, televizyonun yaşantımdaki yerinin ciddiyetini sorguladım ve başkalarının sahte hayatlarına kaçıp saklanmanın değil, kendi dehlizlerimde dolaşmanın bir yolunu buldum. Ve televizyonu kaldırdım. Pencereden bulut seyretmeye başladım. Oradaki yayın çok iyi, haberleri daha güvenilir, gelip geçen kuşlar da hiç reklam almıyorlar! Asıl önemlisi geceleri 'yıldızlı' sürpriz programlar var. Hem de oldukça parlak! Gökyüzüne daha fazla bakıyorum. Kalbim daha fazla aydınlık artık!

            Yanlış anlaşılmasın, bu cihaz yüzde yüz zararlıdır demiyorum, sadece televizyon karşısında muhallebi gibi gevşemeyin diyorum.

Daha fazla hayal kurun, daha fazla gökyüzüne bakın, daha fazla kitap okuyun, ailenizle daha fazla zaman geçirin...

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar