Ordu
DOLAR18.6321
EURO19.5161
ALTIN1056.0
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Temmuz zammını bekliyorlar…

Yaşam o kadar pahalandı ki, dar gelirlinin sürekli artan fiyatlara yetişmesi mümkün değil. Çarşı pazar adeta yangın yerine döndü.

Korona belası ve ramazanın da etkisiyle olsa gerek,  sebze meyve,  et ve diğer temel gıda ürünleri inanılmaz arttı. Halk, füze gibi fırlayan fiyatlarla baş etmeye çalışıyor. Çarşı pazarın cep yakan fiyatları hayat pahalılığını net olarak ortaya koyuyor.  Pazara çıktığınızda bir poşet en az 100-150 liraya doluyor. Bunun içinde tüm temel tüketim ürünleri de yok. Ramazan ayının olmazsa olmazlarından kıyma, kuşbaşı et ve pirzolanın yanına yaklaşılmıyor. Tavuk ürünlerinin de kırmızı etten aşağı kalır yanı yok. İftar sofralarının vazgeçilmezi peynir, zeytin, hurma, pastırma çoktan ateş pahası. Kaliteli pastırma ve hurmanın yanına bile yaklaşılmıyor. İktisaden güçlü olmayan kesim yıllardır unuttu ağızda eriyen Kayseri ve Kastamonu pastırmasının kokusunu. Geçenlerde bir dilim pastırmanın 3-5 liraya denk geldiği haberi vardı medyada. Varın gerisini düşünün.

Böyle bir tablo karşısında düşük maaş ve aylıkla aşırı fiyatlara yetişebilene, baş edebilene aşk olsun. 

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı verilere göre yıllık enflasyonda gerileme oldu. Nisan ayında yıllık enflasyon yüzde 10.94, aylık enflasyon yüzde 0.85 olarak açıklandı.  İşçi, memur ve emekliyi yakından ilgilendiren yılın dört aylık enflasyonu ise yüzde 3.16 olarak gerçekleşti. En fazla artış gıda ürünlerinde oldu. TÜİK rakamlarına göre yıllık enflasyonda düşüş yaşandığı açıklansa da çarşının, bakkalın, marketin dili hiç öyle demiyor. Maaşları temel gereksinimlerini güçlükle karşılayan dar ve sabit gelirli milyonlarca memur, işçi, emekli, esnaf ve çiftçi hayat pahalılığını ensesinde en çok hisseden kitlenin başında geliyor.

Bilindiği üzere, 1 Ocak’ta memur ve emekli memur maaşına enflasyon farkı ile birlikte yüzde 5.49, işçi, esnaf emekli aylıklarına da yüzde 6.49 oranında zam yapıldı. Aradan geçen dört aylık süreçte enflasyon yüzde 3.16 olarak gerçekleşti. Yani milyonlarca emekçi ve emeklinin maaşına yılbaşında yapılan artışın neredeyse yarısı eridi. 2.5 milyon kamu çalışanı ile 13 milyona yakın emekli yılın ikinci zammı için temmuz ayını bekleyecek. 3 Temmuz’da açıklanacak rakamla 6 aylık enflasyon, yani maaş ve aylıklarda yapılacak artışın oranı belli olacak.

Yanan çarşı pazar fiyatları karşısında bir ölçüde soluklanmak isteyen milyonlarca gariban, yılın ikinci artışı için temmuz ayını iple çekiyor. Eve kapanmadan dolayı yüksek gelen elektrik, doğalgaz ve su faturalarından, temel ürünlerdeki aşırı artıştan öyle bunaldı ki şimdiden temmuzu, zam ayını merakla bekliyorlar. Nasıl beklemesinler ki. Hiç olmazsa temmuzda alacakları zamla iki, üç ay soluklanabilirler.

Çok da umutlanmamak gerek. Temmuz’daki artış yine yüzde 4 ile 6 arasında olacak gibi. Açıklanan enflasyon rakamı bunu işaret ediyor. Aslında düşük zamma talim etmek işçi, memur, esnaf, çiftçi ve emeklinin bir anlamda yazgısı oldu. Aylıklar bir önceki 6 ayda gerçekleşen enflasyon oranında artırıldığı için sürekli düşük kalıyor. Bunu gidermenin yolu önceki yıllarda olduğu gibi  seyyanen zam uygulamasının yeniden hayata geçirilmesi.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar