VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR17.9331
EURO18.4099
ALTIN1039.3
Hüseyin Ağaoğlu

Hüseyin Ağaoğlu

Mail: [email protected]

reader

TEPEDEN BAKMA...

Boztepe; Ordu şehrinin  eteklerine serildiği, heybetine sırtını dayadığı, görenlerin gözlerini boyadığı, adına türküler yakıldığı, şehrin güzelliklerine hep tepeden bakıldığı, yamaç paraşütüyle atlayışlar yapıldığı, havada süzülerek alçaldığınız alçaldıkça şehrin güzelliklerine daldığınız doğal bir nimettir Boztepe.

Bu şehrin en önemli projesi elli yıllık hayali olan teleferik tesisinin yapımıydı.

Bu hizmetin faaliyete geçirilmesi yapımından daha da zorlu olmuştur. Teleferiğin yapımıyla ilgili; dönemin belediyesi tarafından gerekli tüm izinlerin alınmasına rağmen  bakanlığın itirazı üzerine, Danıştay yürütmeyi durdurma kararı almış ve bu tesisin kurulum faaliyetini kanunen durdurmuştur. O dönemde, Turizm bakanı ve aynı zamanda ordulu  olan Ertuğrul Günay da bu karara destek olmuş bu tesisin  yapımına karşı çıkmıştı.

Aslında itiraza mahal konunun yalı caminin karşısındaki teleferiğin 

Adapark’taki ikinci ayağının, koruma alanı içinde bulunan Ordu Yalı Camii’ne çok yakın olması ve Ordu şehir güzelliğini engellediği düşüncesine binaen yapılan bir itirazdı. 

Fakat gerçek elbette böyle değildi! Teleferik yapımı söz konusu olduğunda ada park alelacele koruma alanı içine dâhil edilmiş ve yapımı bu gerekçe ile durdurulmuştu.

Sonrasında kazanan ordu şehri oldu teleferik faaliyete geçti ve bir hayal böylece gerçekleşti. Bu hizmetin Boztepe’nin şartlarını değiştirmesi beklenirken ne yazık ki bu doğa harikası yer, ziyaretçiler için uzun süre iyi vakit geçirecekleri hoş hatıralarla buradan ayrılmaları adına eşit avantajlar sağlayacak bir sosyal komplekse kavuşturulamadı. Sadece teleferiğe binme arzusu ziyaretçileri Boztepe’ye taşımaktadır. Çünkü Boztepe’nin manzarasından  başka bir cazibesinin olmadığını defalarca ziyaret etmiş olanlar farkında! Kaliteli bir zaman geçirebileceğiniz vaktinizi iyi değerlendireceğiniz ve hesabınıza gelecek bir uygunluğu da yok mesela. Neden mi? Bir bakalım şimdi...

Peki, turizm şehri olmayı hedef etmiş büyük şehir Ordu’nun, bu açıdan çok önemli bir yeri olan Boztepe’sinde burayı ziyaret edecekler için nasıl bir cazibesi var.

Birincisi beş yıldızlı lüks bir, iki oteli var. Bu oteller Boztepe’nin tamda vitrinine yapılmış durumda. Oda fiyatları da vip'in kullanımına  haz bir hizmet aslında, dışarıdan gezmeye gelip de hafta sonunu orduda geçirmek isteyecek olan askeri ücretli yerli turistin bir hafta sonu ailesiyle kalabileceği bir yer değil mesela.

Genelde kara çarşaflı, kara petrol zengini ülkelerin insanlarının kaldığı keyfini sürdüğü bir yer mesela.

Gerisi halk plajı gibi sahipsiz gezi yeri. 

Teleferikle  gidiş dönüş 10 lira, kimse mangalını da götüremiyor yanında. Peki bu hizmeti veren yerler yok mu orada? Var elbette, o da bu keyfe bir sürü para, neyse bir iki bardak çay bari içelim bu arada, çay 3 lira. Ne farkı var aşağıdaki içtiğimiz çayla yukarıdakinin arasında, yukarıda içilen çayın farkı bedava olan Ordu manzarası mı yoksa!  Nasıl bu tesisi kurmuş yatırımcı oraya acaba!  Bedava Ordu manzarasına o yatırımcı da ödüyor mu devlete para?

Samsun büyük şehir belediyesi ufacık olan Amisos Tepesine teleferik hattı kurmuş ve bu kısa mesafedeki ucu başı görünen bu tepeye belediye sosyal tesis inşa etmiş, üstelik işletmesini de kendi yapıyor.  Hem kalite var hem de ortamı şahane çevre düzenlemesi peyzaj çalışmaları bir harika! Yiyip içiyorsunuz karnınızda güzelce doyuyor. Gelen hesap  cebinizi de koruyor. Adı üzerinde sosyal tesis özel sermayenin soysam tesislerine hiçte  benzemiyor.

Tabi ki yabancılar gelmesi ülkeye döviz getirir, fakat kendi ülkenin vatandaşını da düşünmek gerekir; yoksa bir zaman sonra biri yer, biri bakar. Kıyamet sonra ondan kopar.

Ben demiyorum bunu söyleyen atalar.

Saygılar,

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar