Ordu
DOLAR18.6344
EURO19.5248
ALTIN1062.5
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Terbiyesiz ABD

NATO müttefiki ABD’nin son günlerde Türkiye’ye karşı takındığı tavırlar ve açıklamalar artık şirazesinden çıktı.

Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi satın alınmasını bir türlü hazmedemeyen ABD yönetimi, ülkemize karşı çirkin ve küstah tavırlarını iyiden iyiye artırdı. Öyle ki, üretimini birlikte üstlendiğimiz F-35 uçaklarına yönelik pilotlarımıza ABD’de verilen eğitimi bile durdurdu. Hatta S-400 alımından vazgeçmediğimiz sürece eğitim için yeni pilot kabul etmeyeceğini açıkladı.

ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan’ın Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’a gönderdiği tehdit içerikli mektup tam bir “ültimatom” niteliğinde. “ Ya F-35’ler ya da S-400’ler” diyerek ayar çekmeye çalışıyorlar.  Üstüne üstlük 31 Temmuz’a dek süre veriyorlar Rusya ile yapılan anlaşmanın iptali için.

Akılları sıra tehditle, baskıyla ve şantajla Türkiye’yi dize getirmek, üzerinde baskı kurmak istiyorlar. Ne var ki yanıldıklarını anlamıyor, anlamak istemiyorlar.

Zaten Milli Savunma Bakanı Akar, ABD’nin çirkin tehdidine karşı gereken yanıtın verileceğini açıkladı. Türkiye’nin sıradan bir ülke olmadığı bir kez daha hatırlatılmalı küstah Trump yönetimine. ABD’nin şantajlarına, baskılarına boyun eğilmemeli. Gerekirse, 1964 yılında İsmet İnönü’nün Kıbrıs konusunda Johnson’ın yazdığı mektuba karşı , “Yeni bir dünya kurulur, Türkiye de orada yerini alır”  yanıtına benzer karşılık verilmeli. Türkiye’nin sömürge olmadığı, talimatlarla hareket etmeyeceği kararlılıkla vurgulanmalı.     

Ülkemiz konumundan ötürü çok duyarlı bir bölgede.  Ortadoğu deyim yerinde ise tam bir ateş çemberi.  Irak, Suriye ve İran sınırları ülkemizin baş belası olan PKK’lı teröristlerle kaynıyor. Ciddi tehlike oluşturan bölücü terör örgütünün yanı sıra diğer ülkelerden gelebilecek olası saldırılara, tehditlere karşı Türkiye’nin savunma sistemini, özellikle hava güvenliğini üst düzeye taşıması kaçınılmaz.

NATO müttefiki olmamıza karşın paydaş ülkelerden, özellikle ABD’den PKK terörüne karşı yeterli desteği hiçbir zaman göremedik. Bırakın desteği, ABD ve birkaç ülke bölücü terör örgütüne açıktan yardım etti. Suriye ve Irak’ta PKK’nın uzantısı olan PYD ve YPG’ye hala silah gönderiyorlar.

Böylesi bir ortamda, NATO’dan, ABD’den gereken yardımı ve desteği göremeyen Türkiye doğal olarak kendi güvenliği için Rusya’dan S-400 savunma sistemini alıyor. İlk teslimler de temmuzun sonunda yapılacak. Şimdi çıkmışlar “Rusya’dan füze sistemi almayın” diyorlar.

 ABD, terör örgütünün uzantılarını bölgede taşeron olarak kullanıyor. Şehitler veren Türkiye’nin tepkisi karşısında gözlerimizin içine baka baka “Yardım etmiyoruz” yalanını söylemekten kaçınmıyor.

PKK terörü karşısında Türkiye’nin NATO müttefiki olduğunu unutan ABD Başkanı sıra hava güvenlik sistemini güçlendirmek için Rusya’dan alacağımız S-400’lere geldiğinde ortaklığı anımsıyor. Tam bir iki yüzlülük, tam bir sahtekârlık, tam bir küstahlık.

Aslında, ABD’nin planı yakın bir gelecekte İran’a karşı harekât başlatmak. Bunu da İsrail’in desteği ile PKK eli ile gerçekleştirmek istiyor.  Amaçları akıllarınca sınırımızın hemen dibinde bir Kürt devleti oluşturmak.

İşte tam da burada Kuzey Irak’ta  başlatılan “Pençe Harekatı”  ABD’nin İran planına ve oluşturmak istediği devlete karşı takoz oldu. Eğer bu harekât gerçekleştirilmeyip, teröristlerden temizlenmeseydi sinsi planlarının önü açılırdı.

Tabii ki, ciğerimiz yanıyor orada şehit düşen askerlerimize. Mekânları cennet olsun.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar