Ordu
DOLAR16.3297
EURO17.4607
ALTIN974.21
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

reader

Teşekkür

“Teşekkür” Arapça bir sözcük… Şükür’den geliyormuş. Türkçe karşılığını bulamadım ama “memnuniyet” duyma, sevinme ifadesi olarak da kullanılıyormuş…

Yazının başlığını koyarken iki seçenek arasında kaldım. “Teşekkür’e teşekkür” mü desem diye düşündüm, son dakika da vazgeçtim. Soğuk bir “Teşekkür” yeter!

***

Konu: Şehir Hastanesi…

Her yer bitmiş gibi, Botanik Park’a tepeden inme geldi. Bu günün parasıyla 15 milyon TL’den fazla bir yatırım, bir gecede yerle bir edildi.

Etmeyin, eylemeyin, dinleyen bir makam bulamadık.

Sonunda ODÜ Rektörü Prof. Dr. Ali Akdoğan çıktı, Üniversite Hastanesi için 300 dekar bir arazi tahsisine hazırız” dedi.

Mesaj alınmıştı.

Çağrı tam da zamanında yapılmıştı. Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, önce 34 STK’nın ortak açıklamasını, (Ordu Olay’da) okudu, değerlendirdi; arkasından Üniversitenin talebinin de bu yönde olduğunu gördü! Bakanlık, bir atışla iki kuş vurmuştu.

Ordulular bunu istiyor, Üniversite bunu istiyor! 900 yataklı Şehir Hastanesi 1100 yatağa çıkarılarak Üniversite yerleşkesi içinde inşa edilecekti.

***

Ordu Olay’ın önceki günkü manşeti sizin de dikkatinizi çekmiştir. Önce Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya teşekkür, arkasından 34 STK’nın  “Yanlıştan dönmek erdemdir” açıklaması geldi.

Küçük bir ayrıntı ama söylemeden geçemeyeceğim: “İsteseniz de istemeseniz de Botanik Parka Şehir Hastanesi’ni yapacağız” denmediği için de mutluyuz. 

***

Şimdi, beklentimiz, Üniversite (Şehir) Hastanesi’nin inşaatının bir an önce başlaması...

Bu arada Ordu Devlet Hastanesi’nin yüksek katlı bölümünün yıkılıp yeniden yapılması konusundaki çalışmalar hangi aşamada bilemiyoruz. Devlet Hastanesi her gün tıklım tıklım. Polikliniklerin koridorları iğne atsan yere düşmeyecek denecek kadar dolu.

Keza, Bucak Mahallesi’ndeki Üniversite Araştırma Hastanesi’nde de durum Devlet Hastanesi’nden farklı değil, hasta yoğunluğunu orada da gözlemleyebiliyoruz.

***

Bizler hala, bugüne kadar ne söyledikse; ora da duruyoruz… “Botanik Park, Botanik Park olarak kalmalı!

Bunun için Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. M. Hilmi Güler tez elden bakanlıklar arası temaslara başlamalı; Şehir Hastanesi için, Sağlık Bakanlığı uhdesine geçen 116 dekar alanın, Çevre ve Şehircilik Bakanlığına devri sağlanmalı…

Arkası gelir…

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar