Ordu
DOLAR16.192
EURO17.4658
ALTIN965.28
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

reader

Tespih mi, kalem mi?

“Büyük Buluşma” ya da “Tarihi Buluşma” adı her ne ise kazasız belasız bitti. Kimi, kronometre tutmuş gibi “münazara” üç saati biraz geçti yorumunu yaptı.

İsmail Küçükkaya’nın moderatörlüğü hakkında iki cenahın taraftarlarından farklı yorumlar geldi, kimi Binali Yıldırım’ın konuşmasını sık sık kesti dedi, kimi de Binali Yıldırım, Ekrem İmamoğlu’nun konuşmasına arada bir itiraz ettiğini… Ekrem İmamoğlu, Binali Yıldırım’ın her müdahalesine -esprili bir şekilde- 10 saniye, 5 saniye “ilave” istedi.  Üç dakika sınırı, aynı soruların taraflara sorulması doğrudur bir tartışma programından çok, “münazara” formatında geçti… Daha iyisi olabilir miydi? Olabilirdi!

İsmail Küççükkaya, her iki parti kurmaylarının çizdiği çerçeve dışına çıkabilir miydi?  Çıkabilirdi, bunu yapmadı, ama bir şey yaptı: Her iki adayın bir birlerine, eşit sürede cevaplandıracakları birer soru yönetmelerini istedi.

Binali Yıldırım: “çaldı, çırptı” dedi; Ekrem İmamoğlu: “Çaldılar, çırptılar… dediğiniz zaman kim çaldı? Nerde çaldı? YSK’nın gerekçeli kararında böyle bir şey yok”!.  

Görüyorsunuz “çaldılar, çırptılar” mottosu üzerine oturtulan ve giderek bu münazarayı, şirazesinden çıkaracak oluşumlara fırsat verilmedi. İsmail Küçükkaya tez elden, eldeki yazılı metne dönerek zevahiri kurtardı.

Sonuçta ne şiş yandı, ne kebap… 

“Büyük Buluşma” ya da “Tarihi Buluşma”  tekrara düşmeyelim ama “iyi” sonuçlandı. Sonunda iki adayın aileleriyle birlikte fotoğraf çektirmeleri de bu değerlendirmemizi doğrular nitelikte…

***  

Gecenin ilerleyen saatlerinde birkaç televizyon performans değerlendirmesi yaptı.  Binali Yıldırım, ilk başta gergin, sonrasında biraz rahat görünse de süreci lehine çevirecek, söyledikleri ile kararsız seçmen üzerinde etkili olacak bir çıkış yapamadı.

Ekrem İmamoğlu daha hazırlıklı geldiği; 18 günde yaptıklarını ve bundan sonra yapacaklarını sıralarken beden diliyle de söylemini zenginleştirmesi seçmen üzerinde etkili olmuştur.

Yandaş medyanın ne diyeceğini üç aşağı beş yukarı kestirmek kolaydı. Ekrem İmamoğlu’nun sorulara yanıt vermekte zorlandığını, kaçamak cevaplar verdiğini,  Binali Yıldırım’ın ise çok başarılı bir tartışma çıkarttığını, 17 yılda yaptıklarını tek tek saydığını, İstanbullu seçmenlere yeni müjdeler verdiğini söyledi.

***

Görüntüler ve konuşmalar üzerinde, birkaç söz de bendenizin olacak.

Lütfü Kırdar Kongre Merkezi, ortak yayın için uygun bir yerdi. Yuvarlak masa, gerçekten iyi yuvarlanmış… Hediye alış/verişi sırasında, yerinizden kalkıp uzanmanız gerekiyor.

Ekrem İmamoğlu ile Binali Yıldırım arasındaki boşluk kol mesafesinden uzak olduğu için, Ekrem İmamoğlu hediyesini iki hamlede Binali Yıldırım’ın uzanacağa mesafeye taşıdı. Yayın bittiğinde moderatör İsmail Küçükkaya her iki adaya verdikleri hediyeler için teşekkür etti.

Tabii biz ekran karşısındaki sayın seyirciler o an Binali Yıldırım’ın hediyesinin bir tespih olduğunu gördük. Peki dostlar; Ekrem İmamoğlu’nun, moderatör İsmail Küçükkaya ile münazaradaki rakibi Binali Yıldırıma ne hediye etti dersiniz!

Üzerinde Atatürk imzası bulunan kalemler..

Bu nedenle yazının başlığı “Tespih mi, Kalem mi” oldu. 

***

MEDYA notu:

İstanbul –yazılı/görsel- medyası, Ekrem İmamoğlu’nun Ordu Havalimanı VIP salonunda başına gelenleri, -ne/dedi; ne /demedi- tartışmasını bir süre daha gündemde tutacağa benziyor.

“Büyük Buluşma” ya da “Tarihi Buluşma” programında bu, Millet İttifakı İBB adayı Ekrem İmamoğlu’na soruldu: Eğip bükmeye gerek yok ne dediğim ortada… Demek ki “basitlik” sözcüğü öyle saf/maf değil, birden çok anlam yüklenebiliniyormuş...

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar