VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR17.9492
EURO18.4267
ALTIN1037.7
Sümer Alkan

Sümer Alkan

Mail: [email protected]

reader

TEYZEM VE BEN

Dün teyzemin oğlu Cemal eşi ve kızı ile bana kahvaltıya geldiler çok güzel oturduk. Eskilerden konuşurken, Saadet annemin teyzeme yazdığı mektuptan bahsettim. Cemal mektubu görmek istedi, getirdim. Çarşıya gidip fotokopisini çektirdi. O da benim gibi eskilere meraklı ve arşivcidir.

Bu arada benim anlattığım anılar çok hoşlarına gitti. Anılarımı yazmamı önerdiler.  Cemal bu anıların gençlere yön vereceğini söyledi. Ben de bir kaç tanesini yazmaya karar verdim.  Yukarıdaki yazıyı anı defterime 5 Ocak 2015 tarihinde yazmışım. Ve şöyle devam etmişim:

 Evlenmeden önce teyzem bana bazı öğütler vermişti. Bunlardan biri "Kızım ağzınla kuş tutsan kayınvalidene ve görümcene yaranamazsın. Mutlaka seni eleştirirler. Sakın onları gizlice dinleme. Mutsuz olursun." dedi. "Kapıyı vur ve gürültü yaparak içeri gir." Ben de aynen uyguladım.

Hatta bir gün kayınvalidemle yardımcı kızımızın benim aleyhimde konuşmalarını duydum. Gerçekten çok üzüldüm ve teyzeme hak verdim.

Aslında bugünkü aklımla hiç de üzülmemi gerektiren bir şey değildi ama o zamanki cahilliğim veya hassasiyetim  diyelim.

Şimdi bütün dizilerde kapı arkasından konuşmalar dinleniyor. Bunun gerekli olduğu doğalmış gibi bir mesaj veriliyor. Aslında çok yanlış olduğunu çevremize özellikle de gençlere öğretmeliyiz.

Teyzemle yaşadığım bir başka olayı anlatınca Cemal ve eşinin çok hoşuna gitti. Teyzem büyük oğlunu evlendirmek için kız arıyor ve çalışmayan kız tercih ediyordu. Ben de o günkü aklımla "Teyze yanlış düşünüyorsun, çalışan bir gelin aile bütçesine katkıda bulunur. " dedim.

Fakat o zamanlar geçim sıkıntısı yok, ekonomik kriz yok. Yani büyükler için kadınların çalışması çok da önemli değildi. Teyzem ev işleri yapan, gelen misafirlere hizmet eden, güzel iş yapan, becerikli bir gelin arıyordu. Ben de kendisine " Teyze becerikli diye alırsın bakarsın hiç iş yapmaz, geç saatlere kadar uyur. İşler sana kalır. Çalışan bir gelin olursa sabah işe gider sen de ümidin olmadığı için işini rahatça yaparsın " diyerek onu ikna etmeye çalışıyorum.

Aradan bir süre geçtikten sonra teyzem bize geldi. "Kızım sen ne kadar akıllısın" dedi. "Komşumun çalışmayan gelini aynı senin dediğin gibi çıktı. Mukabele okunurken gelin uyuyor, gelen misafirleri  komşum  karşılıyor ve onlara hizmet ediyor" dedi.

O günden sonra teyzem oğluna  çalışan bir gelin aramaya karar verdi. Daha sonra her iki oğlunu da çalışan kızlarla evlendirdi. İyi ki öyle yaptı. İkisi de dünya tatlısı. Biz ikisini de çok sevdik hem çalıştılar hem işlerini yaptılar. Nur topu gibi de çocuklar büyüttüler. Tabii ki teyzemin desteği ile.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar