Ordu
DOLAR13.3352
EURO15.126
ALTIN765.85
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

TİCARETTE YENİLİK ŞART

       Dünyadaki her şey Değişmeyen tek şey değişimdir sözüne uygun olarak değişmekte ve gelişmektedir. Hızla değişen rekabet ortamında şirketlerin de ürünlerini, yöntemlerini, organizasyon, idare, reklam ve pazarlama yöntemlerini değiştirmeleri ve yenilemeleri gerekmektedir. İnovasyon, tanıtım veya satış süreçlerini geliştirmek ve bunu ticari kazanca dönüştürmek için yürütülen tüm alanları kapsamaktadır.

       Yeni ürün veya hizmet geliştirme sürecinde şirketlerin karşısına çoğunlukla iki seçenek çıkar. Ya mevcut iş modelini temel alarak ürün veya hizmet geliştirmek, ya da yeni bir iş modelini izleyerek yol almak. Yenilikçi fikirlerini müşterinin ihtiyaçlarına göre şekillendiren firmalar, yeni pazarlara erişimimi kolaylaştırır. İnovasyonun önemine inanan firmalar için yenilikçilik sağlıklı gelişimin değerli bir adımıdır. İnovasyon kavramı yeni bir buluş veya icadın ticari ve sınaî olarak uygulanabilir hale getirilmesini ifade eder. Bir şirketin ayakta durabilmesi, büyüyebilmesi ve rekabet savaşını kazanması için inovasyon şart.

            İnovasyonun,  rekabeti arttırıcı ve destekleyici yönündeki önemli etkilerini şöyle sıralayabiliriz. Piyasa gücü azalan firmaların üretim süreçlerinde maliyet avantajı sağlar.

Mal ve hizmete yönelik rekabet alanının genişlemesine yol açabilir. Farklı tarz, zevk ve tercihlere sahip olan tüketicilerin kendi ihtiyaç ve eğilimlerine en uygun malları seçebilmesine imkân sağlar. Verimliliği artırır. Ar-Ge çalışmalarına yöneltir. Ödemeler dengesini güçlendirir. Sadık müşteriler yaratır. Kurumsallaşma ve markalaşmaya altyapı oluşturur. İnovasyon stratejinizi geliştirebilmek için öncelikle şirketinizin hedeflerini doğru planlamanız gerekir. Bulunduğunuz pazarın büyüklüğünü bilmeniz “farklılaşmanızı” sağlayacak hamleleri ortaya çıkarır. Her hamle yeni bir fırsat doğurur. Bunu unutmayın.

Bu nedenle, işinizin her aşamasında çalışma ortamını, kısa ve uzun vadedeki hedefleri ve gereli yöntemleri gösteren bir kontrol mekanizması hazırlamalısınız. İnovasyonun asıl amacı, büyüme hedeflerinizi saptamak, ortaya çıkan riskleri, eksiklikleri ve sorunları ortadan kaldırma yollarını tanımlamak ve gelişmeye giden yolun haritasını çıkarmaktır.

            Artan rekabet ve küresel eğilimler müşteri davranışlarını, dolayısıyla pazarlama faaliyetlerini etkileyen unsurlardır. Türkiye ekonomisi 'gri' renkli. Bundan dolayı bir çok işletme hayatta kalma mücadelesi veriyor. Ticarette hızlı olan kazanır. Müşteri talep ve ihtiyaçlarını önemseyen, değer sunan, teknolojik gelişmelere ayak uyduran yenilikçi firmalar ilerleme ve yükselme rüzgarını arkasına alabilir. Müşteri odaklı inovasyon, firmaların geleceğidir. Her firma acil bir şekilde ''ne tür yenilik yapabiliriz'' sorusuna kafa yormalı.

Geç kalmadan...

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar