Ordu
DOLAR18.6457
EURO19.6795
ALTIN1078.3
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Tiyatro Sevgisi

Sinemadan sonra  seyirci ile en yakın ilişkiyi kuran, oyuncuların sahnede canlandırdıkları karakterlerle izleyeni  sarıp çevreleyen, adeta içine çeken sanat kollarından biridir tiyatro.
Tiyatronun yedi sanat kolu içerisinde daha öne çıktığı, seyirci ile içtenlik sağladığı yadsınamaz.

Bugün 27 Mart Dünya Tiyatro Günü. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de her yıl 27 Mart’ta Uluslararası Tiyatro Enstitüsü’nün (ITI) öncülüğünde Dünya Tiyatrolar Günü kutlanıyor. Yunanistan’da doğan tiyatro ülkemize Tanzimat’tan sonra gelmiş, epey yol kat ederek sanat kolları arasında günümüzde önemli yer edinmiştir.

1913 yılında Darülbedayi’nin kurulması ile etkinliğe başlayan tiyatro, Cumhuriyet’in ardından İstanbul’da Şehir Tiyatrosu, Ankara’da Devlet Tiyatrosu’nun kurulması ile birlikte önemli gelişimler sağlamıştır. Günümüze değin çeşitli sorunlara karşın adım adım ilerleyen Türk Tiyatrosu dünyada hatırı sayılır  konuma yükselerek çeşitli ülkelerde kapalı gişe oyunlar sergilemektedir. Özellikle özel tiyatroların varlığı bu sanat kolunun diri kalmasını sağlamıştır. Devlet tiyatroları ucuz bilet fiyatları ile halka yakınlaşmakta, tiyatro sevgisini aşılamaktadır.

Bugün, devlet ve özel tiyatrolar her yıl olduğu gibi oyunlarını ücretsiz sergileyecek. En azından bugün kentinizdeki tiyatroya giderek, bin bir emekle kotarılan oyunu izleyin, keyfini çıkarın.


Malum ülkenin gündemi pazar günü yapılacak yerel seçime kilitlendi. Haberlerde hep siyasilerin konuşmaları,birbirlerine karşı olan atarlanmalarından oluşuyor. Liderlerin hararetli konuşmalarının yanında birçok önemli toplumsal ve sanat haberleri yeterince yer alamıyor haber bültenlerinde. İşte bu ortamda  “27 Mart Dünya Tiyatro Günü” yine sessizce kutlanacak.

Televizyonlarda güne ilişkin hiç haber görmedim desem yeridir. Belki günün hatırına bu akşam bültenlerde kısacık da olsa yer verirler. Nitelikli, düzeyli yayın yapan birkaç gazetenin sanat sayfasında  geniş bir şekilde yer alacaktır kuşkusuz. Yani bugünün varlığından toplumun haberi olmayacak. Gerçi toplum ne kadar tiyatroya, sinemaya, kitaba ilgi duyuyor ki? Orası ayrıca tartışılması gereken konu. Sanat tutkunlarına bir sözüm yok. Onlar zaten biliyor 27 Mart’ın önemini.

Dünya Tiyatro Günü, 57 yıldır her ilkbaharda çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Tiyatro öyle güçlü bir sanat dalı ki, her zorluğa, yoksunluğa karşı ayakta kalıyor, başta sansür olmak üzere her türlü engelleri aşıyor.  Aktör ve aktrisin yanı sıra seyirci tiyatronun vazgeçilmezidir. Bu üçlü birbirini tamamlayan öğelerdir. Eğer biri eksik olursa tiyatronun ayağı aksar, önemli bir yanı eksik kalır. Yani seyirci olmadan asla tiyatro olmaz. Salonda bir kişi de olsa o seyircidir.

Bir ülkenin dünyada hatırı sayılır konuma gelebilmesinin önemli bir yolu kültürlü topluma sahip olmaktan geçiyor. Kültürlü toplumun olmazsa olmazı da daha çok kitap okumak, daha çok sinemaya ve tiyatroya gitmek, daha çok sergileri izlemek, kısaca sanatla yoğrulmak, iç içe olmaktır.

Siyasi otorite ile birlikte yerel yönetimlerin bir görevi de tiyatronun gelişimine, en önemlisi yaşamasına katkı sağlamaktır. Ancak çoğu belediyenin toplumsal bu görevi ihmal ettikleri, lüks saydıkları
sır değil. Bunun yanında tiyatronun halka, sanatseverlere ulaşmasında salonları ile destek veren, maddi katkı sağlayan belediyeler, yerel yönetimler var. Onlar büyük bir alkışı fazlasıyla hak ediyor.  Çabaları, emekleri, tiyatroya olan ilgileri önemli icraatlarından biri olarak değerlendiriliyor.

Demem o ki; il, ilçe, hatta belde başkanlarının çok ama çok önemli toplumsal görevidir tiyatroya, sanatçılara sahip çıkmak, onlara salonlarını açarak halka ulaşmasına katkı sağlamak. Pazar günü seçilecek belediye başkanları umarım bu önemli sanat işlevini ıskalamaz.

Belediyelerin öncelikli görevi ucuz bilet fiyatları ile halka tiyatroyu sevdirmek, yaygınlaştırmak, oyunculara destek olmaktır. Bu tür belediyelerin varlığı umut aşılıyor insana. Tüm belediyelerin aynı duyarlılığı göstermelerini dilerim.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar