Ordu
DOLAR16.192
EURO17.4658
ALTIN965.28
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

reader

TMO kimin fındığını satışa çıkardı

Deyim yerindeyse; eğri oturup, doğru konuşalım.

TMO’nun 2019 yılı fındığını satışa çıkardığı haberi piyasayı dalgalandırmış; serbest piyasada 21 liraya alıcı bulan fındığımız; 18 lira 50 kuruştan satılmaya başlamış…

BORSA’da işlem gören satışlar; ışıklı panolarda gösterilirdi. Bu artık yapılmıyor. Veren elle alan el arasında sır olup gidiyor. Adı üstünde piyasa serbest; piyasa serbest olunca, meraklısı komşusundan öğreniyor.

Peki, TMO’nun 2020’nin Mart ayında üreticiden aldığı fındığı satacağı, nasıl öğrenildi?

Gazeteler yazdı ise, bu bilgi tam bir bilgi değil! TMO kaç ton fındığı satışa çıkardı, fiyatı nedir?

‘Şu fiyata alırım’ diye TMO’ya başvuran var mı? Varsa; iç piyasa aktörü mü, yoksa talep dış piyasadan mı geldi? Kim kimdir öğrenebilecek miyiz?

Bu konuda bildik adres Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça! Kapısını tıklatırsınız, istediğiniz bazen de istemediğiniz açıklamayı ondan alırsınız!

Nitekim genç arkadaşımız -Yazı İşleri Müdürü Hasan Cem Özel, başkan Atakan Akça ile konuşmuş…

Atakan Akça ile bir araya gelmişliğimiz yok, kendisini tanıma fırsatı bulamadım. Yalnız, üreticiden- tüketiciye giden yola dizilmiş aracıları tek tek (Odanın olanakları elverdiğince) uzaklaştırdığını biliyorum.

Fındıkta oyun bitmez” başlığı altında verilen haberi okuyunca, çok şey öğrendim.

Bir defa, bu dil bildik bir dil değil!

Neden böyle diyorum:

Başkan Atakan Akça, oyun, içinde oyun olduğu konusunda bir defa net, fikir sahibi, kararlı ve açık sözlü.

Bakın ne diyor:

(…) Şu anda üreticinin elinde çok fazla bir fındık yok. Var ama öyle aman aman bir fındık değil. Daha çok tüccarın elinde fındık var. TMO bugün değil, yarın satışa çıksa aynı oyun yine oynanırdı. (…) Biz TMO’nun spekülasyonlarla yıpratılmadan her sene güçlü bir şekilde fındık alımında olmasını istiyoruz.

***  

FİSKOBİRLİK Başkanı Lütfi Bayraktar; “TMO fındığı satacaksa, bize satsın. Talebimizi Tarım ve Orman Bakanı Sayın Bekir Pakdemirli’ye iletmiştik. Tekrar bir görüşme yaparak, talebimizi yenileyeceğiz” demiş.

Demek ki; biri ofis, diğeri fındık kooperatifler birliği…

Adı konmasa da devlet, üretici adına piyasayı dengelemek için müdahale alımı yapıyor. 2002 yılında FİSKOBİRLİK statüsü değişti;  üreticinin ortaklığı kooperatifte değil de A.Ş. ortaklığına dönüştü…

FİSKOBİRLİK, siyasi iktidarların “arpalığı” olmaktan kurtarıldı. Üretici, (devlet güdümlü) kooperatifçiliği benimsemiş miydi? Bu konuda şüphelerim var.

Öte yandan tüccarından (faize) para alan üretici, fındığını borçlu olduğuna mı, yoksa müdahale alımı yapan FİSKOBİRLİK’e mi götürür?

TMO, adı üstünde Toprak Mahsulleri Ofisi... Karagün dostudur;  ofis silolarını buğdayla doldurur; başta Silahlı Kuvvetler olmak üzere, hepimizin ekmek kapısıdır.

Sözün özü; Serbest piyasa, adı üstünde serbestçe oluşur.

OFİS ya da Kooperatifler üreticiden (devlet adına) müdahale alımı yaptıysa hadi deyince kalkamazlar. Bağlı oldukları kurum ya da bakanlığın talimatlarıyla iş görürler.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar