Ordu
DOLAR18.6366
EURO19.6465
ALTIN1079.1
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

TMO Üreticiyi Güldürecek mi?

Fındık hasadı tamamlanmak üzere Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) hala alım fiyatını açıklayıp piyasaya girmemesi üreticiyi kaygılandırdığı gibi kafaları da karıştırıyor.

Rekoltenin önceki yıllara göre oldukça düşük olmasından ötürü, ürününü  bu yıl değerinden satabileceğinin hesabını yapan üretici TMO’nun fiyat açıklamada epey geç kaldığını düşünüyor. Haksız da değil. Öyle ya, geleceğini, aşını, umudunu bağladığı fındığın yine ucuz fiyatla tüccara satmaya mecbur bırakılırsa ne olur? İşte bundan ötürü kulağını TMO’dan gelecek habere kilitledi. Ama o haber bir türlü gelmiyor.

Piyasada TMO’nun bu yıl alım yapmayacağı, dolayısıyla meydanın tekel firmalar ile alivre yapan tüccara kalacağı savunuluyor. Nitekim geçenlerde Ünye Ticaret Borsası Başkanı’nın “TMO’nun bu yıl alım yapacağını düşünmüyorum” sözleri piyasayı şoke etti. Borsa Başkanına bir yerlerden haber geldi de mi böyle konuştu, yoksa kendi öngörüsü mü? Tabii bilemem. Ancak bu denli önemli açıklama yapması yabana atılmamalı.

Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman da TMO’nun bugüne dek suskun kalmasının hayra alamet olmadığını söyleyerek, yüz binlerce fındıkçının endişelerini dile getirdi. Fiyatta geç kalınması, doğal olarak piyasada belirsizliğe yol açıyor. Borcu olanlar ile gurbetçiler beklemeden fındığını tüccara 11 ile 13 lira arasında veriyor. Bu fiyat maliyet ve işçilik ücretlerini bile karşılamıyor, ancak satmak zorunda olduğundan fındığı elinden çıkarıyor.

AKP Ordu Milletvekili Şenel Yediyıldız, ALTAŞ TV’de katıldığı bir programda TMO’nun en geç hafta sonu fındık fiyatını açıklayarak, üreticinin kaygılarını gidereceğini kesin ifadelerle belirtti. Hatta üreticinin biraz daha sabrederek fındığını satmamasını istedi.

TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal’ın Ordu ve Giresun valileri ile görüşmesi, piyasa hakkında bilgi alması, beklentilerin ne olduğunu sorması devletin fındık alımından elini ayağını çekmeyeceğinin bir işareti sayılabilir. Genel Müdürün bizzat bölgeye gelerek fındık hakkında bilgi edinmesi doğal olarak fındıkçıyı umutlandırdı.

Nasıl umutlanmasın ki? Bir yıllık geçimini sağladığı, çocuklarının evlilik ve öğrenim parası olan fındığını yıllardır değerinin çok altında tekel firmalara satarak yoksun oluyordu. Gerçi geçen yıl TMO’nun  açıkladığı 13 liralık fiyattan da hoşnut olmamıştı. Yine de fındığını düşük değerden satılması yerine çok istekli olmasa da devlete vermişti.

Açıkladığı fiyat hoşnutsuzluk yaratsa bile TMO’nun piyasaya girmesi, alımlara başlaması üreticiye güven sağlıyor, en azından tamamıyla tekel firmalara teslim olmasını engelliyor. Yani bir anlamda devlet güvencesine giriyor fındık üreticisi.

Çok önceki yıllarda bu güvenceyi, morali FİSKOBİRLİK veriyordu üreticiye . Ne yazık ki yaşadığı sıkıntılardan ötürü eski işlevine daha yeni yeni kavuşuyor bir zamanlar üreticinin gözbebeği olan kurum. Aslında, FİSKOBİRLİK desteklenerek, TMO ile birlikte fındık alımı yapabilir. Zaten Başkan Lütfi Bayraktar da bu yıl serbest piyasada hayli iddialı olduklarını söylüyor. Hadi bakalım görelim. Hiç olmazsa fındıkçının mağduriyetinin önüne geçilir böylelikle. FİSKOBİRLİK’in eski gücüne kavuşması her daim üreticinin yararınadır.

Kuşkusuz TMO’nun açıklayacağı fiyat merak ediliyor. Geçen yıl açıklanan rakam beklentileri karşılamaktan uzak kalmış, burukluk yaratmıştı. Yine de tüccar fiyatlarından iyiydi.

Bu yıl üreticinin beklediği rakam 15-16 lira arasında. Bir kilo fındık maliyetinin 12, 13 liraya kadar ulaştığı dikkate alınırsa beklenen fiyat hiç de yüksek sayılmamalı.  İstediği rakamla eline geçecek para ile bir ölçüde rahat nefes alabilir fındıkçı.

Halen serbest piyasada fındık 11-13 lira arasında işlem görüyor. Yani tüccar bir kilo ürüne en çok 13 lira veriyor. Hali ile maliyet karşılanmıyor,  zarar ediyor. Eğer zorunluluğu yoksa üretici TMO’nun açıklayacağı rakamı beklesin, acele etmesin.

Bakalım piyasaya girmekte geç kalan TMO  açıklayacağı taban fiyatla fındıkçının beklentilerini karşılayıp, yüzünü güldürecek mi? Umarım bu kadar bekleyişten sonra güldürür.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar