VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR18.1088
EURO18.2134
ALTIN1016.8
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: o.r[email protected]

reader

Tohum, toprakla buluşmalı

Bir önceki “Tohum” başlıklı yazımızda soruna daha global bakmıştık.  Bu defa sorunu sınırlarımız içinde tartışmayı düşünüyorum.

Yüksek Ziraat Mühendisi Sevgi Aydın, sabah, telefonla aradı.

İlk sözü: “Şu an, tohumu, fideyi toprakla buluşturmalıyız” oldu.

Özetle:

Büyük bir açlıkla karşı karşıya kalabiliriz.

Ziraat Odaları fide dağıtımını üstlenmeli.

İlgili ilgisiz herkesin, ihtiyacının bir bölümünü karşılayacak üretimi, küçük bir alanda (saksılarda dahi) yapılmasını teşvik etmelidir.

Üretim ve teşvik, birbirine yapışmış, yapışık kardeşler gibi… Biri olmazsa, diğeri de olmuyor.

Karadeniz’in toprak yapısı belli… Makineli tarıma elverişli değil! Hobi bahçesi denecek küçüklükteki alanlarda mevsimlik sebze yetiştiriciliği yapanlarımız var.

***

 

(Japonya’ya çalışmaya gidenlerin, geri döndüklerinde anlattıklarından anlıyoruz ki, orada da el içi kadar bir toprak parçasında seralar kurmuşlar. Japonlar, ev ihtiyaçlarının önemli bir bölümünü buralarda yetiştirdikleri ürünlerden karşılıyor).

***

Ordu (bakmayın büyükşehir olduğumuza) nüfusunun yüzde 43,5 kırsalda yaşıyor. Bu Türkiye ortalamasının nerde ise iki katıdır. Demek ki; Ordu insanı topraktan tamamen kopmuş değil!

Kırsaldaki evinin yanında mutlaka küçük bir toprak parçasında; domatesini, salatalığını, biberini, patlıcanını, maydanozunu, bilhassa karalahanasını (pancarını), birkaç çangal da olsa fasulyesinin ekim ve dikimini yapıyor. Köyde bu saydıklarım için komşuya gidilmez!

Bilhassa kadınlarımız; onlarda var, bizde niye olmasın yarışı içindedirler.

***

Küçümsemeyin; bu küçük alanlarda yapacağınız tarım, ev ekonominize önemli katkı sağlayacaktır. Bu nedenle, teşvik edilmesi gerekiyor. Burada önemli görev tabii ki Ziraat Odaları’na düşüyor.

Ziraat Odaları, şu an her türlü iletişim kanallarını kullanarak, ücretsiz fide dağıtımı yaptığını –ya da yapmaya başlayacağını- ilanen duyurmak zorundadır.

Yüksek Ziraat Mühendisi Sevgi Aydın’ın dediği gibi söyleyelim:

Ziraat Odaları, bugün değil de, daha ne zaman yanımızda olacak?

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar