VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR17.9331
EURO18.4099
ALTIN1039.3
Hüseyin Ağaoğlu

Hüseyin Ağaoğlu

Mail: [email protected]

reader

Toplu tartışma

Sanki Ordu’da işler olması gerekenden daha hızlı ilerliyor, bu hızlılık ve acelecilik bana bir peri masalını, Sindirella’nın hikâyesini hatırlattı.

Sindirella; saatinden önce balodan evine dönemezse tekrar külkedisine dönüşecekti.
Bal kabağından olan faytonu da eski haline alacaktı.
Sindirella; gece yarısını bulmadan evine geri dönmek için acele ediyordu, eğer ki
bunu vaktinden önce yapamazsa masal kötü sonla bitecekti...

Ordu’da çalışmaların seyri; tıpkı bu peri masalındaki gibi, şehrin yapısı bir anda hızlıca değişime sokuldu, sanki bu değişim vaktinden önce olmazsa bütün her şey eski halini dönecekmişçesine bir endişe ve acelecilikle, işler son sürat yapılmaya çalışılmaktadır. Bu yapılırken de ciddi anlamda ordunun doğal yapısı da değişmektedir.
“Kıyı şeridine yapımına izin verilen çok katlı yapılarla, Durugöl Mahallesi’ndeki kuşların uğrak yeri olan, mahalleye de adını veren göletin olduğu alana inşaat izni verilmesi gibi.”

Bunun en bariz kanıtı,
Eş zamanlı başlatılan tüm çalışmaların bir türlü tam anlamıyla bitirilememesidir ve bu durumun getirdiği sonuç, günlük yaşamı etkilemekte ve çekilen çileyi hissedilir boyutlara tırmandırmaktadır.
Bir hızlı değişim daha yaşadık;
İki gün önce Cumhuriyet meydanın da ordu halkının da katılımıyla yeni toplu taşıma araçları hizmet aldılar. Ordu halkına ve şehrine hayırlı olsun diyelim.
Bu araçlarda nakit para geçmiyor, “ordum kart” almanız gerekiyor, araçların başlangıç noktasının şehrin göbeğin de cumhuriyet meydanın da olması şehir içi trafiği açısından son derece olumsuz bir durum, güzergâhların alt yapısı bu yeni araçlar için pek de uygun değil, ayrıca tamamlanmayan durak cepleri ve o ceplerin durak kabinleri ve uyarı tabelaları henüz yerli yerin de değil.
Burada bir dönüşüm yok burada bir değişim var. Bu değişimin de davranışı mecburi ve zorunlu, yani bu işi yapan dolmuş hattı sahiplerinin bu değişim sürecine uygun hareket etmeleri bir nevi mecburi ve en önemli mecburiyet zorunlu olarak araçların yenilenmesi bu yeniliğin ekstre maliyeti ise hat sahiplerine kredi borcu olarak yansımasıdır. Sıfır araçların gideceği yol güzergâhların da henüz belediyenin yol yapım çalışmaları tamamlanmadığından ve asfaltlama yapılmadığından muhtemelen belli bir süre sonra da bu yeni araçların alt bakım sorunlarının oluşacak olmasıdır.
Başta söylemiştim her şey orduda hızlı ve birden bire oluyor ve bitiyor,
Bizler ordu halkı olarak henüz bu toplu taşıma ile ilgili dönüşümün ne gibi avantajları olduğunu bilmiyoruz. Sadece gözümüzün gördüğü araçların yeni olduğudur. Krediyle borçlanarak hat sahiplerine aldırılan bu yeni araçların bu eski yollarda hizmet alması açıkçası bir milli servetin heba olmasıdır.
Toplu taşıma sistemi dâhilinde başka şehirlerin belediyelerinde bu sistem mevcut, bu illerde de belediyeler toplu taşımayı bu şekilde halkın hizmetine sunmaktalar...
Tabi ki belli bir altyapı hazırlığı dâhilinde...

Bu hizmette en öne çıkan mevzuu vatandaşın önceden bedelini ödediği kartla bu ulaşım imkânından faydalanacak olmasıdır.
Peki bu hizmetten, kimler hangi bedelle ve hangi ayrıcalıklar dâhilinde faydalanacak bir de ona bakalım.
“Toplu ulaşım sistemimizde tam, indirimli ve ücretsiz olmak üzere üç tipte akıllı kart kullanılacak. Öğrencilere ve 60-65 yaş arası vatandaşlara indirimli;
engelliler, şehit yakınları, gazi ve vazife malulleri, milli sporcular ve sarı basın kartı sahipleri ile polis, zabıta, jandarma ve postacılara ücretsiz; diğer vatandaşlara ise tam kart verilecek.
Diğer; öğrenci, emekli, yeşil kartlı, işsiz, dul ve yetimler gibi birçok vatandaş ücretli olacak.
Kartı olmayan vatandaşınsa alacağı kullan at biletin ücreti üç lira elli kuruş olacak.
Normal tarife; Öğrenci: 1,90… Tam: 2,50…
Kamunun yararına sunulan bir hizmet; herkesin faydasına olursa adı hizmet olur, yoksa kendi eziyet, sonu hezimet olur.
Saygılarımla.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar