Ordu
DOLAR13.3273
EURO15.1055
ALTIN765.03
Av. Cansın ÖZEL

Av. Cansın ÖZEL

Mail: [email protected]

TOPLU TAŞIMADA KURALTANIMAZLIK

Bilindiği üzere, Ordu ilimizde dolmuşlar yenilenerek hemşehrilerin hizmetine sunuldu. Güzergahların arttığı ve araçların yenilendiği dikkate alındığında önemli bir hizmet olduğunda herkes hemfikir.

Ne var ki, toplu taşıma hizmeti veren bazı kaptanların gözden kaçırdığı kurallar insanı hayrete düşürdüğü gibi; yolcuların ve şoförlerin hayatını tehlikeye sokuyor.

Zira, bilindiği üzere, yenilenen dolmuşlarda ayakta yolcu da taşınabiliyor. Ne var ki, ayakta yolcu almanın da limiti ve sınırları mevcut mevzuata göre.

Oysa, pratikteki uygulamaya baktığmızda şoförler, sığdığı kadar yolcu alarak, içerideki insanların sağlıksız ve güvenlikli olmayan koşullarda, tıkış tıkış yolculuk etmesine sebep oluyorlar.

Hepsi için söylemiyorum elbet. Ancak, (toplu taşımayı zaman zaman kullanan biri olarak) gözlemlediğim çoğu toplu taşıma araçları “sığdığı kadar”, ”olduğu kadar” mantalitesi ile hareket ediyor.

Bazılarının, özellikle de yaşlı-engelli veya hamile yolcuların taşıta binmedeki yavaşlığını yüzlerine vurarak, söylenerek ve hatta adeta azarlayarak araçlarını beklemeden hareket ettirmeleri de ayrıca saygısızca.

İş stresini ekmek peşinde koşan her zat yaşıyor. İşte ne kadar yorulduğunuz, ne kadar mücadele ettiğiniz, ne gibi dertler taşıdığınız, başka insanlara saygısızlık yapmakta yeni bahaneniz ve kılıfınız olmamalı.

Bu kanaatimi bu yazımdaki meslek grubunun haricinde genel olarak söylüyorum. Bir avukat düşünün, evden stresle çıkmış ve müvekkilini azarlıyor. Ya da bir hakim düşleyin, beyin yorgunluğunu bahane ederek bir dosyayı hiç okumadan karar veriyor. Böyle bir şeyin mümkün olmaması gerektiğini düşünenler, iş başka mesleklere gelince asıp/kesmekte; vatandaş azarlamakta kendilerine haklılık payı çıkarıyorlar.

O sebeple, konumuza dönersek, Büyükşehir yetkililerini, zabıtayı, ve trafik polislerini toplu taşımadaki azami yolcu kuralının uygulanıp/uygulanmadığı hususunda göreve çağırmak bizim görevimizdir. Hem yolcular için; hem de eleştirsek bile (can güvenliklerini belli ki kendilerinden çok düşündüğümüz) bazı kaptanlar için bu elzemdir. Siz vatandaşlar da; dolmuşlarda (işaretlerde belirtilen) azami yolcu sınırının aşıldığını fark ederseniz, lütfen şikayet etmekten kaçınmayın.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar