Ordu
DOLAR16.192
EURO17.4658
ALTIN965.28
Mustafa KIRLAK

Mustafa KIRLAK

Mail: [email protected]

reader

TOPLU TAŞIMALARA DEZENFEKTE KUTULARI YERLEŞTİRİLMELİ

Türkiye’de, korona virüs salgını kapsamında alınan tedbirlerde normalleşme süreci başladı.

Yaklaşık 3 ay duran hayat artık yeniden hareketlendi. Vatandaşlar çarşı, pazar, sahil gibi bölgelerde gezmeye, oturmaya başladı.

Tabi ki risk hâlâ devam ediyor. Normalleşme süreci başladı diyerek, ipleri salmak ikinci bir salgın riskiyle ülkeyi karşı karşıya bırakabilir.

Bu süreçte dikkatli olunmalı, günlük vaka sayıları sıfıra inene kadar tedbiri elden bırakılmamalı.

***

Tedbirlerin alınması gereken bir önemli yer ise toplu taşıma araçları… Normalleşme süreciyle artık bu araçlar koltuk sayıları kadar yolcu alacak.

Dolmuş içerisinde birçok insan bu araçların butonlarına, demirlerine, koltuklarına temas ediyor. Maske takılması zorunluluğu riski azaltıyormuş gibi görünse de dolmuşun içerisinde temasta bulunan vatandaşların hala risk olduğu unutulmamalı.

Bu nedenle dolmuş içerisine vatandaşların binerken veya inerken kullanacağı dezenfekte kutuları geçici bir süreliğine yerleştirilebilir. Bunun çok zor olacağını düşünmüyorum.

İnsanlar butonlara dokunduğunda, koltuklara veya demirlere temas ettiğinde en azından inerken ellerini dezenfekte etmiş olabilirler.

Tıpkı Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin içerisinde olduğu gibi…

Risk alınacak tedbirlerle azaltılır. Bu bir tavsiye… Dikkate alınıp, alınmayacağını bekleyerek göreceğiz. 

 

FINDIK HASADI YAKLAŞTI, GÖZLER FİYATA ÇEVRİLDİ

Yeni fındık sezonu artık yaklaştı. Yaklaşık 2 ay gibi kısa bir süre kaldı. Üreticiler artık ürünlerini toplatmak için girişimlere başladı.

Fakat her zaman olduğu gibi fındığın bu sezon kaç liradan satılacağı merak konusu…

Sektör içerisindeki bazı uzmanlar, geçen yıl fındık rekoltesinin yüksek olması nedeniyle bu yıl rekoltenin düşük olacağının tahmin edildiğini belirtiliyor.

Bir de bunun üzerine hastalıklar, afetler eklenince fiyatın yüksek olacağı düşünülüyor.

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel de, fındıkta bu sezon fiyatın 30 TL’yi aşacak şartlarının oluştuğunu söyledi.

Şu an serbest piyasada 23 ila 26 lira arasındaki fındık fiyatlarının 30 TL’yi aşması otomatik olarak bu algıyı oluşturabilir.

Önemli olan rekoltenin kaç hesaplanacağı… Bakanlık temmuz ayında bahçelere girecek. Umarım en doğru tahmin yapılır ve üretici, sanayici, ihracatçı için yüz güldüren bir fiyat oluşur. 

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar