VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR18.0935
EURO18.175
ALTIN1016.3
Şinasi KARA

Şinasi KARA

Mail: [email protected]

reader

Toplum neden geri kalıyor

Başta Avrupa olmak üzere, Batı Toplumları ilerliyor. Ekonomik büyüme oranındaki düşmeye rağmen, aradaki fark kapanmıyor. Neden?

İki nedeni var. Birincisi ekonomik. İkincisi sosyolojiktir. Sırayla özetleyelim.

1. Ekonomik Neden

Haçlılardan beri, Batı Dünyası Doğunun zenginliklerini yağmaladı ve yağmalamaya devam ediyor. Günümüzdeki tipik örnek, Orta Doğu Petrolleri ve Afganistan’daki iridyum madenleridir.

Batı, sömürgecilik yoluyla, geri kalmış diğer toplumların toprağına el koydu. İnsanlarını, köle olarak çalıştırdı. Batının zenginliklerinin kökeninde kan ve gözyaşı yatıyor.

İnsan ideasına aykırı yöntemleri kullanarak, Batı sermaye birikimini tamamladı. Sermaye birikimi sayesinde yol, köprü, havaalanı gibi alt yapı tesislerini ve sanayisini kurdu. Sanayi toplumu aşamasına geçti.

Sanayi malları ile tarımsal ürün ticareti yapıldığı zaman, ticaret hadleri sanayi ülkeleri lehine işliyor. Sanayi ülkeleri ve bölgeleri ticaret yoluyla, tarımsal ürün üretenlerin ekonomik artıklarını elinden alıyor.

Batı ekonomik bir geçeğin farkında. Düşük ücret ile rekabet edilemiyor. Emek yoğun üretim, ücretin düşük olduğu ülkelere gidiyor. Bu nedenle, sürekli yeni teknolojiler bularak, üretimde emek yerine makine kullanmak zorunda kalıyor. Günümüzde Batı, 7 gün 24 saat çalışan robotlar ile üretim yapıyor. Teknoloji üretiyor.

2. Sosyolojik Neden

Batının ileri gitmesini sosyolojik nedeni dinden kaynaklanıyor. 1789 Fransız Devrimi ile Batıda dinin etkisi sonlandı. Laik Devlet düzenine geçildi. Dini dogmaların, toplumu statükoya hapseden yapısı bozuldu. Pozitif bilimlerin önü açıldı. Günümüzde Batı toplumları, din konusunu tartışmıyor. Tartışan insanı ilkel buluyor.

Geri kalan toplumlarda ise, din adamları ve siyasiler birlikte hareket ediyor. Din yoluyla kadercilik aşılanıyor. Siyasal toplum, statükoya hapsediliyor. Dindar toplumlar, dini siyasete alet ederek kolay idare ediliyor. Siyasiler, din yoluyla toplumu uyutuyor. Pozitif bilimlerin önü kapatılıyor. Teknoloji üretilemiyor. Batının ürettiği teknolojiyi anlayacak insan dahi, yetiştirilemiyor.

Tipik örneği Türkiye’de yaşanıyor. Siyaset adamları kendi çocuklarını yabancı kolejlerde okutuyor. Halk çocuklarını İmam Hatip Liselerine gitmeye ikna ediyor. Kendilerine arka bahçe hazırladıklarını saklamıyor.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar