VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR17.9446
EURO18.3008
ALTIN1016.7
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

reader

Toprak Dede

Hayrettin Karaca 97 yaşında aramızdan (beden olarak) ayrıldı. TEMA onun eseri. TEMA Vakfı kurulduğunda, hasbel kader bizim de bu oluşumda bir tutam tuzumuz olsun istedik. ORSEV’in Güzin Taranoğlu şiir yarışmasında birincilik ödülü bana verildi. Kazandığım ödülü aldığımda: Bu ödülü TEMA Vakfı’na bağışlıyorum, dedim… Tabii alkış!

Şu an şiirin yazılı metni aklımda/yanımda yok. Anımsadığım kadarıyla, olay şöyle gelişti:  İstanbul Eftal Hastanesi’nde “boyun fıtığı” tedavisi için yatıyorum. Günün belli saatlerinde, bizi alıp modern traksiyon aletine bağlıyorlar. Bu geliş gidiş sırasında koridordaki panoda TEMA Vakfı’nın bir duyurusunu gördüm: “Siz isteyin… Biz, sizin adınıza bir çam dikelim”!

Bir fidan için 250 kuruş vakıf hesabına yatırmamız isteniyor.

***

Serde yazarlık var. Denemeler sadece düz yazı için değil; güçlü vurgusu olan birkaç mısra… O da serbest vezin… Neden olmasın!

Doğa bir renkten yoksun kalmasın diye

Küçük büyük ellere fidan verdiler,

(……..)

Memleketimin duman olmuş dağlarına diktiler...”

***

TEMA Vakfı Onursal Başkanı Hayrettin Karaca, (sanırım) 2005 yılında Ordu’ya geldi. Sade, yalın bir ses… Sanki karşılıklı oturmuşuz, birebir sohbet ediyoruz havasında, O kürsüde!

“….. Dünya’yı 20 kartel yönetiyor… Bunları yönetenler, zaman zaman bir araya gelip konuşuyorlar.

Ne konuşuyorlar, biliyor musunuz?

“Artık güçlerimizi birleştirme zamanı geldi”.

 Demek ki; 20 sayısı fazla, 5’e indirmeyi düşünüyorlar”!

***

Çağrı; tabii, toprağı eken/biçen, tarım yapan herkese!

Toprağı taşlaştıran kimyasal tarım ilaçlardan kaçınılması; anız yakıp toprağı besleyen tüm canlıları yok etmememiz; erozyona karşı mücadeleyle, her yıl Konya ili kadar toprak kaybını önlememiz, güçlerimizi birleştirmemiz lazım…

Diyeceğim o ki; Toprak Dede Hayrettin Karaca ve onun mücadeleci arkadaşları bizleri uyardı, ülke topraklarının (Yeryüzüne serildiğinde 1 santim kalınlığında olduğu için) korunması, kollanması, çöl olmaması ellerimizde…

Sahip çıkalım…

Toprak Dede rahat uyusun!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar