Ordu
DOLAR16.3256
EURO17.4535
ALTIN971.56
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

reader

 'TOP'TAN İHRACAT

          Futbolcu yetiştirmek kadar bu futbolcuları ülke dışına ihraç etmek de oldukça önemli.       

Dünya futbolunda ihracat denince akla ilk gelen Brezilya'dır. Uluslararası Spor Araştırmaları Merkezinin (CIES) 93 futbol federasyonuna bağlı 137 ligi hesaba katarak hazırladığı rapora göre Brezilya, her sezon dünyada en fazla futbolcu ihracatı yapan ülke.  Yetenekleriyle dünyayı kendilerine hayran bırakan, fanatikleri statta, ülkelerini ise transferde coşturan Brezilyalı sporcular dünyanın 90 farklı ülkesinde forma giyiyor. Ülkede endüstri haline gelen futbol pazarında her yıl milyarlarca Avroluk kazanç kapısı.

            Türkiye'nin ilk 50 sırada dahi yer alamadığı listede ilk 10'da bulunan ülkeler dünya futbol piyasasının merkezleridir. Yabancı kulüplere yapılan transferlerden iki türlü döviz geliri elde ediliyor. Sporcu kazandığı transfer ücretinin büyük kısmını ülkesine gönderiyor veya ülke içinde yatırıma dönüştürüyor. Ayrıca, transferlerden kulüpler de bonservisler yoluyla büyük meblağlar kazanıyor. Bu gelirlerin bir kısmı halka açık şirketlerin yatırımcısının cebine temettü olarak giriyor. Öte yandan kulübün başarısının şehrin ekonomisinde gözle görülür bir canlılığa da neden olduğu net. 

            Türkiye, futbolcu transferlerine en çok para savuran ülkeler arasında ön sırada yer alıyor.

Yabancı futbolculara giden kaynaklar ülkenin turizm gelirine yakındır. Her mahallede top sahası, her ilçede stat, her okulda futbol takımı, her evde bir fanatik, her seyircide 'teknik direktör' bilgisi, televizyonda, gazetede, reklamda hep futbol. Olmayan şey tek şey ise başarı...

            Dünya futbol pastasının büyüklüğünü düşünecek olursak artık futbolun bir endüstriye dönüştüğü gerçeğini görmemiz gerekiyor. Çağımızın gereği bu. Sektörün şirketleri, tesisleri, çalışanları, hatta ihracatı var. Üstelik turizm, tekstil, ulaşım ve elektronik gibi birçok sektörü de doğrudan etkiliyor. Kitlesel iletişim araçlarının gelişmesi ve artmasıyla beraber dünyanın her noktasında popülerliğini arttırarak devam ettiren futbol, spor endüstrisi içinde ekonomi olarak diğer sporları  geride bırakıyor. Futbol ekonomisinin 'yelkenlerini' en fazla sponsorluk gelirleri, yayın gelirleri, gişe gelirleri ve forma satışları şişiriyor.

            Çoğu ülkenin beceremediği ‘yıldız isimleri pazarlama’ stratejisi Brezilya'da başarıyla uygulanıyor. Dünyaca ünlü Pele’nin isim hakları profesyonel bir şirket tarafından yönetiliyor.

Şirket, reklam çekimlerinin yanı sıra kahveden parfüme birçok üründe Pele adını kullanarak futbolu ticarete dönüştürüyor. Ülkenin tamamına yayılan futbol okulları diğer değerli gelir kalemi. Jübilesini tamamlayan kıdemli oyuncular, her yaşa hitap eden futbol okulları kurarak genç yeteneklerin ortaya çıkmasına müthiş katkı sağlıyorlar.

            Ülkedeki spor kültürünün geliştirilmesine yönelik faaliyetler maalesef sistemli bir gayretten uzak ve göstermelik bir tutum içinde. Futbol aşkının yoğun yaşandığı Karadeniz'i doğru pazarlama ve yönetim çalışmalarıyla antrenör ve futbolcu ihracatında endüstriyel bir aşamaya ulaştırmalıyız. Bağlı bulundukları ilin sportif kalkınmasında önemli görevler düşen spor müdürlükleri bu yönde teşkilatlandırmaya girişmelidir. Olur mu? Çok zor. ''Umut'' kendimize attığımız en büyük kazıktır! İşte, bu yüzden Türk Futbolu’nun gelişimi üzerine boşuna hayal kurmayın. Mevcut batak haliyle Türk Futbolu ancak siyasetin, ticaretin ya da kültürel sömürünün bir aracı olabilir.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar