Ordu
DOLAR18.6359
EURO19.395
ALTIN1052.5
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Torunlarından saklanmak istemiyorlar…

Füze gibi fırlayan çarşı pazar fiyatları karşısında satın alma güçleri dip yapan, emekçi ve emekli, siyasi iradenin verdiği söz doğrultusunda 2022 yılında beklentilerinin karşılanmasını bekliyor.

Asgari ücretteki yüzde 50.5’lik artışın ardından milyonlarca dar ve sabit gelirli kitle, aylık ve maaşlara en az bu oranda zam yapılmasını umuyor. Toplumun en gariban kesimini oluşturan 13.5 milyonu aşkın emekli, dul ve yetim en düşük aylığın net asgari ücret düzeyine yükseltilmesini siyasi iradeden talep ediyor. Hala 1500-2500 lira arasında aylığa talim eden emeklinin bu talebi son derece makul ve insanca yaşanır istem.

Yıllarca ödedikleri vergi ile ülke kalkınmasına omuz veren ak saçlılar, yeni yılda sağlık hizmeti kesintilerinin sonlandırılmasını, bayram ikramiyelerinin en az 2 bin lira olmasını, ek ödeme tutarının yüzde 10’a çıkarılmasını ve aylıklar arasındaki eşitsizliği giderecek 2000 yılı sonrası SSK ve Bağ-Kur emeklilerini kapsayan yeni intibak yasasının mutlak hayata geçirilmesini umut ediyor.

Bayramlarda harçlık verememenin ezikliğini yaşayan emekli, artık torunlarından saklanmak istemiyor. 1100 liralık ikramiye ile ne yeterince kaliteli çikolata alınabilir ne de kurban kesilir. Bunları yapabilmesi için ikramiyeye cebinden para eklemesi gerekiyor. Bu şartlarda torunlara nasıl harçlık verebilsin ki?...   

1 Ocak’ta yüzde 5 oranında zam alacak kamu çalışanları da yüksek enflasyon karşısında eriyen maaşlarında iyileştirme yapılarak en az yüzde 40 artırılmasını istiyor. Ağustos ayında bağıtlanan toplu sözleşmenin memur ve emeklinin satın alma gücünü koruyamadığı net olarak görüldü. İktidarın vaatleri arasında yerini koruyan 3600 ek gösterge düzenlemesi memurun heyecanla beklediği yasaların başında geliyor. 2018’den bu yana hayata geçirilemeyen ek göstergenin 2022’de çıkarılmasından hayli umutlu kamu çalışanları. Ek göstergenin uygulanması ile birlikte maaş, emekli aylığı ve tazminatlarda göreceli artış olacağından memur yasayı dört gözle bekliyor. 

5 milyona yakın Emeklilikte Yaşa Takılanlar da (EYT) haklarına biran önce kavuşmayı bekliyor. Sigorta primi ödemeleri ve çalışma sürelerini tamamlamalarına karşın, aranan yaş kriterini karşılayamadıklarından yıllardır emekli aylığı alamıyorlar.

İktisaden geri kalmış kitlenin en büyük beklentilerinden biri de yüksek enflasyonun dizginlenerek, satın alma güçlerinin korunması.

Yeni yılınızı kutlar, esenlik ve mutluluklar dilerim. Her şey gönlünüzce olsun.

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar