Ordu
DOLAR16.192
EURO17.4658
ALTIN965.28
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

reader

TRAFİKTE KAVGA

Özellikle son zamanlarda olur olmadık her durumda ve sebepte insanlar kavga çıkarmaya meyilli bir hale geldi. Gerilen sinirler ve kimsenin geri adım atmamasından dolayı sudan sebepten birçok kavgaya şahit oluyoruz. Geri adım atıp meseleyi kapatmak yerine çoğu kez kimisi geride kalmayı kendine uygun görmüyor. Dolayısıyla ufak bir tartışma bir anda kavgaya dönüşebiliyor. Düğünde takı paylaşım kavgası, lokantada hesap fazla kavgası, konserde istek parça kavgası, okeyde taş çalma kavgası, yolda yürürken yan bakma kavgası, mekana girerken selam vermedi kavgası... Say say bitmez.

            Bunların yanı sıra Türkiye'de en fazla kavganın yaşandığı yer trafik... Trafikte yaşanan şiddet her geçen gün artıyor. Türkiye’de ortalama bir yılda yaklaşık 100 araç sürücüsü trafikte seyir hâlindeyken yol vermeme veya araç parkı yüzünden delici, kesici veya ateşli silahla öldürülüyormuş. Peki, trafikte yaşanan bu şiddetin nedeni ne? Trafikte işlenen suçların kişisel olarak algılanmaması gerekir, toplumsal, sosyal olayların birikerek bir anda eyleme dönüşme halidir. Farkında mısınız, trafikte günde kaç defa öfkeleniyorsunuz? Yolunuz kesildiğinde tepenizden dumanlar çıkacak kadar sinirleniyor musunuz? Tansiyonunuz tavan mı yapıyor? Trafikte  sinirli olmayın, sınırlı olun. Öfke, kesinlikle bir problem çözme aracı değildir. Çünkü öfke, trafik yoğunluğunda sürücülerde dikkat kaybı, direksiyon hakimiyeti eksikliği gibi kaza ve kavga riskini artıran tetikleyici rol oynuyor. Öfkelenmenin size ve çevrenize olumsuz sağlık etkilerini düşünüp hoşgörünüzü eksik etmeyiniz. Araç kullanmak hayati bir meseledir. Bunu hiç aklınızdan çıkarmayın. Öfkelendiğiniz hallerde sakinleşmeye çalışmak en doğru seçenektir.     

          Kaza sebepleri; eğitimsizlik, ceza sisteminin yetersizliği, altyapı eksikliği vs. faktörler sıralanabilir fakat, en temelinde insan faktörü var. Trafikte en büyük sorun, ''ben haklıyım'' düşüncesidir. Bunun önüne geçildiği taktirde sorunların büyük bölümü aşılacaktır. Başlıca karşılaşılan öfke sebeplerini şöyle sıralayabiliriz; Öndeki araç yeşil ışık yandığında hareket etmediğinde. Park etmek için hazırlandığınızda başka birinin oraya park ettiğinde. Yol yüzeyinde bozukluklarla karşılaştığınızda. Arkadaki araç sizi yakın takip ettiğinde. Trafik lambalarına yaklaşırken ışıklar aniden değiştiğinde. Önünüzdeki araç sinyal vermeden şerit veya yön değiştirdiğinde. Yavaş hareket eden araçların arkasında kaldığınızda. Caddenin ortasında yavaş yürüyen yayaya rastladığınızda. Yol yapım çalışması/bakımı nedeniyle trafik sıkışıklığı yaşandığında. Arkanızdaki araç selektör yaptığında. Kavşaklarda geçiş önceliğine uyulmadığında. En sol şeridi sürekli işgal eden ve yavaş seyreden bir araca rastladığınızda. Kırmızı ışık ihlali yapanlara. Gereksiz korna çalanlara. Uzun farlarını yakan sürücülere... Listeyi daha da çoğaltabiliriz.

          Trafik dersi, bu ülkede çocuklardan çok yetişkinlere lazım! Trafikte gazaplanmamak, zaman baskısının önüne geçmek için yola erken çıkınız. Asabi biriyseniz direksiyon başına kesinlikle geçmeyiniz. Bir Azeri atasözü ne diyordu; ''Az yiyerem hekimle işim olmaz, düz giderem hakimle işim olmaz.''

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar