Ordu
DOLAR13.2787
EURO15.0371
ALTIN760.87
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

TRAFİKTE KAVGA EDECEKLERE TAVSİYELER(!)

Trafikte yaşanan şiddet her geçen gün artıyor. Türkiye’de ortalama bir yılda yaklaşık 100 araç sürücüsü trafikte seyir hâlindeyken yol verme-vermeme veya araç parkı yüzünden delici, kesici veya ateşli silahla öldürülüyor. Peki, trafikte yaşanan bu şiddetin sebebi ne? Trafikte işlenen suçların kişisel olarak algılanmaması gerekir, toplumsal, sosyal olayların birikerek bir anda eyleme dönüşme halidir.

Farkında mısınız, trafikte günde kaç kez öfkeleniyorsunuz? Yolunuz kesildiğinde tepenizden dumanlar çıkacak kadar sinirleniyor musunuz? Tansiyonunuz tavan mı yapıyor? Çoğu kez nevroz grubu hastalıkları içinde yer alan panik atakla karıştırılan, saygının zedelenmesi, gururun incinmesi, haksızlığa sebep olan kışkırtıcı davranışlar ile ortaya çıkan öfke, trafik yoğunluğunda sürücülerde kaza, kavga gibi tetikleyici rol oynuyor. 

Kaza sebepleri; eğitimsizlik, ceza sisteminin yetersizliği, altyapı eksikliği gibi faktörler sıralanabilir fakat, en temelinde insan faktörü var. Trafikte en büyük sorun, ''ben haklıyım'' düşüncesidir. Bunun önüne geçildiği taktirde sorunların büyük bölümü aşılacaktır. Başlıca karşılaşılan öfke sebeplerini şöyle sıralayabiliriz; Öndeki araç yeşil ışık yandığında hareket etmediğinde. Park etmek için hazırlandığınızda başka birinin oraya park ettiğinde. Yol yüzeyinde bozukluklar ile karşılaştığınızda. Arkadaki araç sizi yakın takip ettiğinde. Trafik lambalarına yaklaşırken ışıklar aniden değiştiğinde. Önünüzdeki araç sinyal vermeden şerit veya yön değiştirdiğinde. Yavaş hareket eden araçların arkasında kaldığınızda. Caddenin ortasında yavaş yürüyen yayaya rastladığınızda. Trafik sıkıştığında. Yol yapım çalışması/bakımı nedeniyle trafik yoğunluğu yaşandığında. Arkanızdaki araç selektör yaptığında. Kavşaklarda geçiş önceliğine uyulmadığında. En sol şeridi sürekli işgal eden ve yavaş seyreden bir araca rastladığınızda. Kırmızı ışık ihlali yapanlara. Gereksiz korna çalanlara. Uzun farlarını yakan sürücülere... Listeyi daha da çoğaltabiliriz.

Trafik dersi, bu ülkede çocuklardan çok yetişkinlere lazım! Trafikte gazaplanmamak, zaman baskısının önüne geçmek için yola erken çıkınız. Asabi biriyseniz direksiyon başına kesinlikle geçmeyiniz. Öfkelenmenin size ve çevrenize olumsuz sağlık etkilerini düşünüp hoşgörünüzü eksik etmeyiniz. Araç kullanmak hayati bir meseledir. Bunu hiç aklınızdan çıkarmayın. Aksi halde öfke esnasında dikkat kaybı, direksiyon hakimiyeti eksikliği gibi kaza riskini artıran faktörler oluşur. Öfkelendiğiniz durumlarda sakinleşmeye çalışmak en doğru seçenektir. Çünkü öfke, kesinlikle bir problem çözme aracı değildir.  Trafikte  sinirli olma, sınırlı ol…

Yazıyı bir Azeri atasözüyle sonlandıralım; ''Az yiyerem hekimle işim olmaz, düz giderem hakimle işim olmaz''.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar