VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR17.9331
EURO18.4099
ALTIN1039.3
Hüseyin Ağaoğlu

Hüseyin Ağaoğlu

Mail: [email protected]

reader

TRAJİK BİR DURUM!

Bir yönetim tarzını uygulamak, bir hedefin stratejik planını ortaya koyar.
Bu şüphesiz planlanmış hedefin hareket eden bir parçasıdır ve bir bütündür, bu bütünlük stratejisi olan bir lideri doğurur, liderin lider vasfı ile bu bütünü düşünerek hareket etmesi önemlidir.
Şu an Parlamentodaki partilerin, stratejik bir plan doğrultusunda bir taktikle, bütünsellik içinde hareket edecek olan bir liderleri yok! Biz daima güdümlü siyasete mecbur bırakılmış bir ülkeyiz aslında, bize vaat edilen şey bu.
Yani iktidar yapar onlar bakar sloganları ile yapılanların bir pazarlık konusu haline getirilmesi birçok yanlışı da beraberinde getirmekte.
Toplumun en küçük yapı birimi çekirdek ailenin yöneticisi olan evin annesi ve babasıdır.
Evin her türlü ihtiyaçlarını çalışarak kazanarak karşılamak durumundadırlar, çocuklarının bu konuda kendilerine lütufkâr davranmalarını beklemeleri aynı zamanda büyük bir karşıtlığı ortaya koyacaktır, çünkü aile bir bütün olmaktır ve herkes kendi üzerine düşen görevi bilmeli ve bunu yerine getirmelidir.
Tabi ki ailemizi düşünüyorsak eğer! Yoksa herkes kendi menfaati icabı hareket edecekse bu aile olmaktan çok bir garip âlem olur.
Ülke yönetimini idare edecek iktidarın, liderinin bu bütünselliği içinde barındırarak, korumacı olmasının, hayati bir önemi vardır.
Bütünsellik derken bir tamdan bahsetmiyorum tamamıyla bir bütün olmaktan bahsediyorum.
Yaşadığımız dünya bir tamı teşkil eder, fakat içinde gece ve gündüzü ihtiva eder bu döngü yaşamsaldır hayatın olmazsa olmazıdır.
Bu haliyle biz, gecenin karanlığından korkan, günışığına kavuşmaktan umudunu yitiren bir millet olursak eğer, bu güdümden kurtulamayacağımız aşikârdır.
Bütün sıkıntılarımıza ve sorunlarımıza rağmen ülkemizin birinci gündemi erken seçim... Başta iktidar olmak üzere diğer tüm siyasi partiler, bu erken seçimle birlikte yeni sistemle tüm sıkıntılarımızdan kurtulacağımızı vaat ediyorlar.
Şimdi düşünüyorum. Umut erken seçimse bu umutsuzluk kimin eseri...
Siyasi partilerin bu süreçte seçim ile ilgili yaptıkları hazırlıklarına bakıldığında öncelikli olarak bazı partiler birinci turda işi şansa bırakmamak için ittifak yaparken, hiç şansı olmayan partilerinde işi şansa bırakmayan partilerle ittifak yaparak, Cumhurbaşkanı adayı dahi çıkarmadan, güçlü gördükleri siyasi partiye koşulsuz destek vererek bu ittifakın içinde olması sadece güçlünün yanında olma psikoloji ile birlikte parlamentoya milletvekili sokmak, tek amaçları olmaktadır.
Kimi liderlerde yüz bin imza karşılığında halktan aldıkları destekle adaylık yarışında bizde varız dediler.
Şimdi sıra geldi aday olan liderlerin vaatlerine, daha doğrusu manifestolarına;
Akıl alır gibi değil... İktidarda olan, olmayan her kez daha çok özgürlük, daha çok gelir, daha çok, karşılıksız para dağıtacaklarından bahse diyorlar.
Hadi bu yarışa yeni katılan liderlerin bu vaatleri veriyor olması bir iddiadır. Fakat ülkeyi yönetenler bu durumda kendileriyle çelişmiyorlar mı?
Ayrıca dikkatimi çeken bir başka konuda bu vaatlerin hiçbiri üretime, istihdama işgücüne ya da issizliğe
Çözüm getirecek söylevler olmamasıdır...
Bu vaatler aslında yıllarca yapılan uygulamaların tekrarı niteliğinde değil mi?
Eğer ki biz ülke olarak müreffeh olacaksak, olması gerektiği gibi, ekonomisi güçlü bireyler birinci hedefimiz olmalıdır.
Öncelik milli gelirden laikiyle payını alan bireylerin olduğu bir ekonomimiz olmasıdır.
Bu duruma göre,
Bir manifestoda benden;
istihdam olmadan istikrar olmaz!
Üretmeden, tüketmek olmaz!
Yanlışı, doğrudan ,
Haksızlığı, haktan,
Sadece dünya çıkarları için,
Her şeyi mubah sayaraktan,
İyi bir insan olunmaz.
Siz siz olun, kararınızı verirken hangi lideri tercih edeceğinizi değil, nasıl bir yaşamı seçeceğinizi düşünün...

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar