Ordu
DOLAR15.8769
EURO16.8435
ALTIN942.55
Yalçın Şimşek

Yalçın Şimşek

Mail: [email protected]

reader

Trump gitti ya gericilik...

Bu yazı yayınlandıktan bir gün sonra görevi yeni Başkan Joe Biden’a devrederek veda edecek Trump. Trump gidince dünyanın güllük gülistanlık olacağını sanıyorsanız, yanılıyorsunuz.

Gericilik dalgasının ABD’yi bile esir aldığı bir süreçten geçiyor dünya. ABD ve dünyanın geri kalanı için aslında daha yeni başlıyor her şey.

Trump gökten zembille mi indi? Ona oy veren 74 milyonu aşkın seçmen uzaydan Amerika’ya ışınlandı da, oylarını kullandıktan sonra geri mi döndüler uzaya? Öyleyse kim bastı Kongre Binasını? Kim yerleştiği yumuşacık koltuklarda kaykılıp, masalara uzattı ayaklarını?..

ABD’yi Fransa tarafından hediye edilen, 1886 yılında dikilen ve kaidesiyle birlikte 93 metrelik yüksekliğe ulaşan, o Özgürlük Heykeli de kurtaramayacak artık.

Eğer, Roma tanrıçası Libertas'ı temsil eden o cüppeli kadın figürünün, sağ eliyle havada tuttuğu meşaleden yayılan ışığının dünyayı aydınlatıp, özgürlük getireceğini sanıyorsanız, yanılıyorsunuz.

Libertas’ın başındaki Taç’ın 7 sivri ucu, 7 kıtayı, ya da 7 denizi işaret etse de ne far keder ki, takke düştü, kel göründü artık.

Üstelik Kongre Binası’nda yemin töreni için şık şıkırdım giyinmiş, kuşlar gibi cıvıldaşan insanlardan daha çok, hâki yeşili elbiseleriyle askerler ilişecek gözümüze. ABD’nin yeni Başkanını, kendi vatandaşlarından korumak için sürekli tetikte olacak o askerler!..

Rüzgâr eken fırtına biçer, misali belki de dünyayı sömürmenin, haraca kesmenin bedelini ödeyecek ABD.

Belki de ona dokunmayan yılan, bin yaşayamayacak, onu da zehirleyecek bu kez. Sürekli başkalarını vurduğu silahın o soğuk namlusu, belki de ona dönecek ilk kez.

Bu artık yeni bir süreç, yeni bir dalga çivisi çıkmış dünya için. Sırf işsizlik, açlık, yoksulluk, terör ve bölgesel savaşlar nedeniyle yurtlarını terk etmek zorunda kalıyor 70 milyona yakın insan.

Göçmen sayısının 300 milyona yaklaştığı, 60 milyon insanın ülkesini zorla terk ettiği, 50 milyon çocuğun köklerinden koparıldığı bir dünyada yaşıyoruz artık.

Dünyada adil bölüşüm olmadığı sürece, yoksullar zenginlerin ülkesine doğru akın akın göç edecekler. Göç devam ettikçe, ABD dahil gerici dalga daha da kabaracak dünya genelinde.

Trump giderken yeni Trumplar doğacak gericiliğin bağrından...

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar