Ordu
DOLAR18.6384
EURO19.333
ALTIN1048.7
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Tüm memura ek gösterge…

Memur ile memur emeklisi 3600 ek gösterge hakkına önümüzdeki yıl kavuşacak gibi.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, önceki günZonguldak’ta yaptığı açıklamada, milyonlarca dar ve sabit gelirlikitlenin yıllardır beklediği 3600 ek gösterge düzenlemesine ilişkinçalışmaların bakanlık bünyesinde sürdürüldüğünü belirtti.
Siyasi iradenin 2018 yılında hayata geçirilmesi için söz verdiği,ancak yüklü maliyet gerekçesiyle hep ötelediği ek gösterge yasasıkuvvetle muhtemel 2022’de çıkacak. Zaten ağustos ayında bağıtlanankamu toplu sözleşme metninde bu konu kayıt altına alınmıştı.
Genelde muhalefet partileri tarafından dile getirilen 3600 ek göstergebu denli çözüme yakın. Ekonomik olarak sıkışan ancak yapılması gerekensosyal ve ekonomik reformlar gerçekleşmediği için ciddi oy kaybı ilekarşı karşıya kalan siyasi irade ek göstergenin yanı sıra çalışanı veemekliyi bir ölçüde soluklandıracak düzenlemeleri hayata geçirmektekararlı görünüyor.
Memurun, maaşı, emekli aylığı ve emekli ikramiyelerininbelirlenmesinde ek gösterge önemli unsur. Ek göstergenin yüksek olmasıemekli aylığı ve emekli ikramiyesinin de yüksek olması anlamınageliyor. Bundan ötürü memur ek göstergenin yüksek olmasını talepediyor. Ek gösterge düşük kaldığından öğretmen ve polis hem emekliolamıyor hem de yüksek emekli maaşı alamıyor. Bu nedenle yıllardır3600 ek gösterge talebini dile getiriyor kamu çalışanları.
3600 ek göstergenin tüm memur için geçerli olması istense de ilkaşamada polis, öğretmen, din görevlisi ve hemşirelerin ekgöstergelerinin yükseltilmesi siyasi irade tarafından öngörülüyor.
Ek göstergenin 3600’e yükseltilmesi 1.5 milyon kamu çalışanınınçalışırken aldığı maaşından çok, emekli ikramiyesi ve emekli maaşındaönemli tutarda artış sağlayacak. Yasanın çıkması sonucu öğretmen,polis ve din görevlisinin emekli aylığı ile ikramiyelerinde yüzde 22,hemşire ve yüksek öğretim mezunu olmayan din görevlisinin aylığındayüzde 25 oranında artış sağlayacağı hesaplanıyor.
Düzenlemeden halen çalışan yaklaşık 280 bin polis, 1.1 milyonöğretmen, 110 bin hemşire ve 110 bin din görevlisi olmak üzere toplam1 milyon 600 bin kamu çalışanı yararlanacak. Lakin, ek gösterge artışıyasasından 15 Ekim 2008 sonrası memuriyete girenler  çok azyararlanacak. Düzenlemenin maliyetinin yıllık 20 milyar lira olacağıöngörülüyor.
Aslında, 3 milyonu aşkın tüm kamu çalışanına 3600 ek gösterge hakkıtanınmalı. Sosyal devlet ayrımcılık değil, tümünü kucaklamayıgerektiriyor. Ne ki, yine maliyeti öne sürecek siyasi iradenin bunugerçekleştirmesi olanaksız.

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar