Ordu
DOLAR15.8925
EURO16.7803
ALTIN926.99
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

reader

TÜRK FUTBOLU BATMIŞ

 Türkiye Lig kulüplerinin yabancı oyunculara savurduğu paralara çok yazık.

Kadroya giremeyen  veya diğer sportif nedenlerle oynatılmayan yabancıların oluşturduğu mali külfetler asırlık kulüpleri bile iflasın eşiğine getirdi. Mali gücü yüksek takımlar en iyi oyuncuları topladığından diğer takımların şansı az. Bu şekilde rekabet olmaz. İsmi lazım değil süper ligdeki bir İstanbul takımı sahaya 11 ecnebi futbolcuyla çıkmıştı. Oynayanların tümü ecnebi! Türkiye topraklarında doğan tek yerli futbolcu yok.  Burası hangi ülkenin ligi olduğu belli değil. Nerede bizim futbolcular? Bu Türk futbolunun değerini dibe iten içler acısı bir süreçtir.                                                                                              

          Türkiye'de futbol, artık spor değil, bir ticarettir. Taraftar ise artık ’müşteri’. Federasyon ve kulüplerin en önemli hedeflerinden biri, statların fiziki şartlarını, kalitesini yükseltmek olmalı. Halbuki alınan kararlar yerli futbolcuların kramponuna 'kum doldurmaktan' ibarettir. Türk futbol ekonomisi büyümüyor, aksine küçülüyor. Ücret ödeyerek bir eğlence hizmeti satın alan pek çok 'futbol müşterisi' kötü fiziki şartlar ve bakımsız statlardan dolayı statlara gitmiyor. Öbür çoğunluk da Anadolu takımlarının uğradığı haksızlar sebebiyle maçları protesto ediyor. Haklı olarak...
          İşin çivisi çıktı! Ülke sporunu idare edenler tez vakitte şapkayı öne koyup düşünmelidir.        Yabancı futbolcu sınırlamasının genişletilmesiyle, Türk futbolu 'yabancı futbolcu çöplüğüne' döndü. Bir sezonda 55 ülkeden toplam 158 futbolcunun top koşturduğu bir ''Ana Ligde'' aslında Türk futbolu var mı, yoksa biz çoğu 'döküntü' yabancı topçulara para karşılığı gösteri yaptırıp eğleniyor muyuz? Hangisi?

         Basiretsiz federasyonun futbolumuzu kalkındırabileceği masalına inanan var mı?  Biz, futbolu da kendi bozuk düzenimiz içinde yürütüyoruz. Futbol da kötü yönetiliyor.  Türkiye 'futbolcu fabrikası' olma yolunda çabalar harcamalıdır. Sadece geçen sezon harcanan transfer bedeli 650 milyon Euro. Senelerdir yabancılara ödenen paraları alt alta yazın, çıkacak rakamla modern bir şehir kurulur. Bu ekonomik felaketin önüne geçilmesi gerekir.

          Rastgele koltuğa oturmuş şark kurnazı tüccar bir başkan ile cingöz bir menajerin elinde oyuncak olmuş bir kulübü denetlemezseniz kapısına kilit vurulmuş kulüp görüntülerine alışmalısınız. Genel itibariyle baktığımızda, Türkiye Ligi yabancı futbolcu çöplüğü olmaktan çok futbola yabancı olan yönetici çöplüğü! Başka bir şey değil... 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar