Ordu
DOLAR13.2787
EURO15.0371
ALTIN760.87
Mümin SARI

Mümin SARI

Mail: [email protected]

TÜRK FUTBOLU VE ALTYAPI GERÇEĞİ

Türk futbolu Avrupa Uluslar Kupası elemelerinde, üç takımlı grupta 3’üncü olarak yeni bir tartışmanın fitilini ateşledi. Yerli oyuncu yetersizliğinin ve yetiştirilme sorunlarının tartışmasının yeniden gündemi oldu. Bu soruna istisnasız bütün kulüpler ve yetiştirme noktasındaki her kimse kafa yoruyor, çözüm üretmeye çalışılıyor. Fakat ne yazık ki gidilen hala bir arpa boyu yol yok. Acaba biz doğrumu tartışıp doğru çözüm yollarımı bulup, bu çözümlemelerimi doğru yapamıyoruz. Mutlaka bir ta kım şeyleri doğru yapmıyoruz ki; her gelen başarısızlığın peşinden bu soruna sarılıyoruz. Bakıldığında her bileşen ülkemizde ki olumsuzluğun ya da başarısızlığın kaynağını alt yapıya bağlanıyor olması, demekki bu noktada nelerin eksik, yanlış yapıldığı gerçeğinimi kabul edemiyoruz. İnsan yapısı olarak zaten eleştirilmeyi hiç mi hiç sevmememiz belkide bu sorunların üstesin den gelebilmemize engelmi oluyor? Artık her şey ayan beyan karşımızda dağ gibi duruyor. Bu durumu nasıl yok sayabiliriz.     

Dünyada bu işin o kadar doğru örneği var ki; bizim sorunumuz bu örnekleri doğru kavrayıp onlardan ders almadan etrafımızda dönüp durmamız ilerleme kaydedememizin temel sorunlarındandır bence. Futbol gerçeği artık az çok her insanın bildiği bir spor dalıdır. Futbolcu üretmenin doğru plan, program ve fiziksel şartların oluşumundan sonra işin uzmanları tarafından mutfağa girmek kalıyor. Tabi ki mutfağın oluşumunu ne kadar üst düzey araç ve gereçlerle donatırsanız donatın, orda aslolan aşçıdır şüphesiz. Türk futbolunun alt yapı yapısında temel sorunlardan biride aşçı sorunu ve aşçının kalite yapısında olumsuzluklar bu durumun çözümsüzlüğünde bence başrol oynamaktır. O zaman ne yapılmalı, sende yoksa olandan alacak sın bir plan ve program doğrultusunda her noktaya parmak basmak gerekir. 1985 li yıllarda jupp derwal le başlayan yeniden yapılanma süreci Sepp piontek ile devam etmiştir.

Ülkemizin lokomotifi üç büyük takımımızın alt yapılarını sundukları toplam saha sayısı ne yazıkki 11 adet. Sadece bu durum bile bizim ülke olarak futbol alt yapısına ne kadar değer ve önem verdiğimizin aynasıdır.  Parasal yatırımların lafını bile edemeyiz. Koskoca ülkede sadece bir insanın yaptığı doğru ve planlı yatırımlarla Avrupa’daki takımlar la yarışmaya çalışan Altınordu kulübümüzün bu gün 21 adet futbol sahası yapıp futbolcu adaylarının hizmetine sunması, ülke futbolunu yönettiğini zanneden Yıldırım Demirören ve yandaşlarına kapak olsun. 80 Milyonluk bir ülkede 20-30 tane üst düzey futbolcu çıkaramamış ve Avrupa uluslar kupasında gurup sonuncusu olmamız hiçde sürpriz değil, malumun ilamıdır.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar