Ordu
DOLAR16.3256
EURO17.4535
ALTIN971.56
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

reader

TÜRK  LİRASINA SALDIRI

Dünya, tarihin en büyük ekonomik buhranını yaşıyor. “Buhran” kelimesi bile hafif gelir. Şirketlerin varlığını tehdit eden kriz sadece finansal kökenli değil, bir siyasi felaket hatta bir çözülme. Batı'nın ekonomik silahla Doğu merkezli kutuplaşmayı dizayn etme çabası ve Çin'i bitirmek için kurguladığı korona ''tezgahı'' geri tepti. Bugün tabloya baktığımızda asıl ABD ve AB ülkelerinin salgınla kırıldığını görebiliyoruz. İşsizlik korkunç bir boyut aldı. Sanayide çarklar durdu.
            Küresel şeytani akıl, dış politikada diz çökmeyen ve savunma sanayinde gün geçtikçe güçlenen Türkiye’ye, ulus ötesi şirketlerin güdümündeki IMF, Dünya Bankası, Moody's, Standard & Poor's ve Fitch Ratings gibi taşeron tetikçi unsurlar vasıtasıyla saldırıya geçtiler. Saldırının boyutu Türkiye’de düzenlenen liderler zirvesinden sonra daha da arttı. Kritik zirve sonrası panikleyen Batı düğmeye bastı ve üç ülkenin para birimlerinde ilginç bir tesadüf olarak benzer kayıplar meydana geldi. Londra merkezli bazı finansal kuruluşlar, ellerinde olmayan Türk lirası ile yüksek miktarda döviz almaya kalkarak, milli paramıza değer kaybettirmeye yönelik manipülatif ataklara girişse de Türkiye, büyük bilek güreşini kazandı.

            Varlığını kan, acı ve gözyaşı üzerinden sürdüren kapitalist sistemin hedefi açık. Türkiye’yi köşeye sıkıştırarak, Ortadoğu coğrafyasında kendilerine yönelik gelişmeleri gerçekleştirmek ve Akdeniz’deki gaz ve enerji yataklarına çökmek! Siyasi sahada başarı sağlayamayınca, piyasaların dengesini bozup sonuç almaya kalkışıyorlar. Türkiye’nin terörle mücadelesini istikrarsızlık bahanesi olarak kullanan küresel faiz baronları kuru ve faizi aynı tempoda yükselterek Türkiye’ye bedel ödetmeye çalışıyor.

            Pek kısa bir zaman sonra Dolar, helvadan putlar gibi bir anda yıkılacak! Çünkü bu 'kanlı' para cazibesini yitirdi. O parlak günler geride kaldı artık. ABD'nin vahşi diplomasisi iflas ettiğinden finans 'silahını' cepheye sürdü. Amerika'nın finansal fırtınasının perde arkasında Doların egemen gücünü korumak, hakimiyet sahasını genişletmek yatmaktadır. Artık savaşsız bir dünya dilemek pek işe yaramıyor. Öyleyse en doğru tedbir sağlam bir pozisyon almaktır. Türkiye, doğru bir ekonomik istikamet ve tercih ile giderek sertleşen dış oyunlara karşı koruma kalkanları geliştirmelidir. Sırtındaki ağır kamu harcamaları kamburu, mücadelede elinin zayıflamasına sebep oluyor. Kopuk ve hedefe kilitlenmeyen çabalar sonuç vermeyecektir. Cari açığın kapanmasına yönelik mücadele uluslararası finans çetelerinin saldırılarına direnmek için en etkili yöntemdir.

            Artık Washington'un ve vampir İsrail'in menfaatlerine uşaklık eden Türkiye yok. Türkiye özüne dönüyor. Saldırı ve ihanetlere rağmen Türkiye ekonomisi dimdik yürümeye devam edecek.                                                                                                                                                                Hep ileri!                                                                                                                                                                     Hep ileri!                                                                                                                                                                                                 Hep ileri!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar