Ordu
DOLAR13.7186
EURO15.5393
ALTIN786.53
Şinasi KARA

Şinasi KARA

Mail: [email protected]

TÜRK TİPİ İSLAMİYET

632 yılında Hz. Peygamberin ölümünden itibaren geçen 60 yıl içerisinde İslamiyet büyük ölçüde bozuldu. Emevi Yöneticiler, kendi iktidarlarını sağlama almak amacıyla, Saltanatı koruyan Müslümanlığı kurdular.

Emeviler zulüm ile halkı yönetiyordu. İktidarı korumak için Hz. Peygamberin soyundan gelen Hasanı zehirlettiler. Hüseyin ve Ailesini Kerbela'da katlettiler. Medine2yi yağmaladılar. 900 sahabenin kafasını kestiler. Sahabe kadınlarının ırzına tasallut ettiler. Harre olayı diye tanımlanan yüz kızartıcı bir durum ortaya çıktı. Medineliler, evlendirecek kızlarının bekaretini garanti edemedi.

Daha da kötüsü, Emevi Komutan Haccac Halife Abdullah’ın kafasını kesti ve cesedini sokaklarda sergiledi. Kabe yakıldı ve yıkıldı. Araplar Fil Suresinde geçen ''Ebabil kuşları'' nerede diye tartışmaya başladı.

Durumu kurtarmak isteyen Emevi Hanedanı, Saltanatı korumak amacıyla yeni bir İslamiyet inşa etti. Bu yeni İslamiyetin kuralları Kurana uymuyordu. Hadis yöntemi kullanılarak dine monta edildi. Emevi tipi İslamiyet ortaya çıktı. Daha sonra gelen Abbasiler, Selçuklular ve Osmanlılar devleti koruyan Emevi Tipi İslamiyet’i kabul ettiler. Bu güne geldi.

İslamiye’te ikinci darbe İran'ın Fethi ile vuruldu. İran Halkı çok eski bir medeniyetin mirasçıları idi. Bin yıllık devlet yönetiminden gelen İran kültürünü, tarih cahili Emeviler dikkate almadı. İranlılara memuriyet görevi verilmedi.

Devlette görev alamayan İranlılar, halk nezdinde kendilerini kabul ettirmek amacıyla, İslamiyet’i farklı bir dine dönüştürdüler. İslamiyet’e Ayetullah Makamını ve Molla hiyerarşisini soktular. Kutsal kişi kavramını kullanarak, İran Halkı arasında kendilerine sosyal statü yarattılar. İran Tipi İslamiyet denilen Şiilik ortaya çıktı.

Türk Tipi İslamiyet Hz. Peygamberin ölümünden 300 yıl sonra ortaya çıktı. 932 yılında Karahanlı döneminde Türkler Müslüman olmaya başladı. Satuk Buğra Han, amcasına isyan etmişti. Daha önceden Müslüman olan İranlı Samaniler Satuk Buğra Hana yardım etti.

İsyan başarıya ulaşınca, Samanilerin etkisiyle Satuk Buğra Han, Samanilerin etkisinde kaldı ve iktidarını İslamiyet ile perçinlemek istedi. İslamiyet’i kim öğretecek sorunu aşılamadı. Zira mevcut Samani Hocalar İslamiyet’i ve Kuranı tam bilemiyordu.

İranlı Samaniler, bildikleri kadarıyla Türklere İslamiyet’i öğrettiler. Eksiklerini Zerdüşlük prensiplerini ilave ederek, İslamiyet diye Türklere aktardılar. Bunların başında Namaz geliyor.

Türkler 1000 yılı aşkın süreden beri 5 vakit Zerdüşt Namazı kılıyor. Kuran'da olmayan ''Kabir azabına ve sırat köprüsüne'' inanıyor. Kurban kesmeyi Farz sanıyor. Kabeyi tapınak gibi algılıyor.

Türkler Tengri inancından gelen 20'ye yakın geleneği, Müslümanlık zannederek uyguluyor. Eski gelenekleri olan Ata ruhlarından medet umuyor. Ölmüşlerden dilekte bulunuyor. Kamların yerini uydurma tarikat önderleri aldı. Türk dünyası tarikattan geçilmiyor.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar