Ordu
DOLAR13.2787
EURO15.0371
ALTIN760.87
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

Türkiye Gerçeği

“Seçmen İradesi” başlıklı “ayrıntı” yazısını bitirirken “Nesnel gerçek”(*) üzerine iddialı bir kelam etmişiz:  “Sizin dışınızdaki gelişmeler hepsi hepsi istinasız bir Türkiye gerçeği…”

Aslında tüm insanlığın gerçeği…

Her şeye müdahale edemezsiniz. “Ben yaptım oldu” diyemezsiniz.

Yeri mi bilmiyorum: “Ateş olsan n’olur, cürümün kadar yer yakarsın”!

***

Evet, seçim sath-ı mahalline girince, “….cürümü kadar” yer yakacak olanlar da atıp tutmaya başladı.

Her dinlediğim lider, ya da adayda, iki kişiliği bir arada taşıdığını görüyorum.

Birincisi; taraftarları arasında yürürken, seçmenine el sallarken, uzanan eli sıkarken, sorunlarıyla ilgilenirken, tam da adayda aradığımız vasıfları taşıyan adam, dediğimiz, eline mikrofonu geçirir geçirmez kükremeye başlıyor. -bir ihanet çemberi- ola ki; aklınızı oy verirken karıştırmasın… nokta… nokta…

Efendim: “Meyve veren ağaç taşlanırmış”.

-Milli Şef- İsmet Paşa, ikinci dünya (1939-45) harbinde, ülkede kimsenin burnunun dahi kanamasına razı olmayan… Demokrasimizin kurucu babası, 1950 yılından sonra muhalefet lideri, 1960 askeri darbeden sonraki yıllarda da, düşüncesini açıklarken, “Kuyudan adam çıkarmakla” suçlanırken, “Kafasında kırk tilki dolaşır, hiçbirinin kuyruğu birbirine değmez” dendiği yıllarda bile - - özüyle, sözüyle, eylemiyle -devlet adamlığı vasfını hiç kaybetmeyen bir isimdi İsmet Paşa...

***

O yıllarda Kıbrıs sorunu nasıl çözülecekti: Her platformda yükselen sesler: “Paşam, giy çizmelerini!”

O ise gayet kendinden emin, başbakanlıktan çıkarken gazetecilerin baskın soruları karşısında: “İyi Yoldayız” dedi, o kadar!

Rahmetle andığım arkadaşım İş Bankası çalışanı Erol Canik, İsmet Paşa’nın bu sözleri üzerine: “Bu akşam rahat bir uyku çekeceğim.”

Uzun uzun düşündüm  “İYİ” ve “YOLDA” sözcükleri tek başına bir anlam ifade etmiyor.  Ben söyleyince de bir şey ifade etmeyeceğini biliyorum.

Evet! Evet! Sevgili okur:

İsmet Paşa ‘iyi yoldayız’ deyince; ülke insanı soluklanıyor, evinde/köyünde rahat uyuyordu.

***

Bugün de bu sesleri duymak istiyorum. Gel gör ki, ülkemiz bir savaşa giriyor… Yarısı vatansever, diğer yarısı ise, vatan sevmez!

Şunun şurasında mahalli seçimler biter bitmez, aynı kahvede oturup, aynı sokakta yine birlikte olacağız, komşuluk yapacağız, senin acın benim de acım diyerek, sarmaş dolaş olacağız.

 Sayın okur;

Ne dediğimi anladınız…

Mahalli seçimler, bir demokrasi bayramı olsun… Küs durmayalım, barışalım… Dahası efendice yarışalım…

***

(*)  “Nesnel gerçek”, ya da “Nesnel”

Ayverdi sözlüğünde şöyle açıklanıyor: “Öznenin dışında zihin ve şuurdan ayrı olana ait, objektif, afakî. Karşıtı: ÖZNEL

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar