Ordu
DOLAR18.811
EURO20.4872
ALTIN1164.9
Hakkı YILMAZ

Hakkı YILMAZ

Mail: [email protected]

TÜRKİYE YOL AYRIMINDA

Ülkemiz 16 Nisan 2017’ de halk oylamasına gidiyor. 2017 Türkiye’sinde Referanduma giden ülkemiz;

Güvenlikten ekonomiye, eğitimden işsizliğe, hukuktan bilim ve teknolojiye, tarımdan uluslararası işbirliğine ve komşularıyla ilişkilere kadar bir çok alanda sorunlar yaşıyor. Türkiye sorunlarını çözemiyor, kısır döngü içerisinde bocalıyor.

Bir ülkede vatandaşlar güvenlik endişesi taşıyorsa, işsizlik oranı yüzde 13’leri bulmuşsa, dünyada en fazla genç nüfusa sahip olmasına karşın her dört gençten biri işsiz ve iş bulamıyorsa, çalışan kesimin de iş güvencesi yetersizse yani Maslow’ un ihtiyaçlar piramidinin tabanında bile kendine yer bulamıyorsa, ülkede kendini gerçekleştirme, yaratıcılık, sorun çözme becerisi gelişebilir mi, toplum refah toplumu haline gelebilir mi?

Konuyu biraz daha irdelersek;  Ülkemiz insanı hayal kurmasını bile unutmuş. Türkiye’de yetişkin nüfusun ancak %14 ü hayal kurabiliyor. Eleştirel düşünceye sahip öğrenci oranımız ise % 2,2 ( Güney Kore: % 28). PİSA -2015 sonuçlarına göre ülkemiz öğrencilerinin Fen-Matematik ve Okuma-Anlama başarı sıralaması 70 ülke içinde 50. sıralarda. Okul çağındaki mülteci çocuklarının 500 bin kadarı okula gitmiyor, Türkiye’deki Suriyeli mülteci çocuklarının %50 si klinik depresyon içinde bulunuyor. (*)

Adalet-Özgürlük-Eğitim sorunu yaşayan ülkemizde tutuklu gazetecilerin sayısı dünyadaki toplam tutuklu gazetecilerin yarısı kadar.

İşte böyle bir ortamda referanduma gidiyoruz. Türkiye bir yol ayrımında. Ya bu gidişe bir son verilmesine karar verilecek, ya da daha karanlık bir girdaba sürüklenecek ülke. Ben öyle inanıyorum ki Atatürk’ün dediği gibi “ halkın azim ve kararlılığı ülkeyi aydınlığa çıkaracak.”

 Ve inanıyorum ki 17 Nisan sabahı daha parlak doğacaktır güneş. Tıpkı 17 Nisan 1940’da olduğu gibi.                     

(*) Prof. Dr. Selçuk R. ŞİRİN, Bir Türkiye Hayali

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar