Ordu
DOLAR15.8769
EURO16.8435
ALTIN942.55
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

reader

TÜRKİYE'DE ERKEK OLMAK

Türkiye'de, her ortam ve her tartışmada hep kadın olmanın zorluğundan dem vurulur. Kadın, hep erkek sürpriz yapsın, yakalayıncaya kadar kovalansın ister. Koca olursun karının, baba olursun kızının, abi olursun bacının sorumluluğu... Oysa kadınlar öyle mi? Doğuştan kazanılmış hak gibi girdiği her yeri doğal sahası, kendini her konuda haklı hisseder. Çok şey bekler kadın, çünkü çoktur kadın, çokluktur, çoğalmaktır. Erkek ise soğan kadar yalnız!

 

Bu ülkede erkek olmak, gülistanda çıyanın göze batması gibi şiddet eğimlisi, her an 'manyak' yerine konulabilme ihtimalini de bünyesinde barındıran yıkıcı bir psikolojiyi taşımaktır. Karşı cinsten birine selam verirken bile temkinli olmaktır. Zordur erkek olmak. Başkalarının beğenisini kazanmak uğruna kendini eksilten, hayallerini, “kendi olmayı” terk eden ve sonunda kendini  geri kazanma savaşının öyküsüdür erkek... Hayatın kendine doğru akmasını isteyen kadınların kah istikbalinin 'garanti belgesi', kah katıksız itaatle 'köleleştirdiği' sesini kaybetmiş dilsiz güvercindir erkekler.

 

Kadın olmanın zorluğu karşısında ihmal edilmiş olmaktır erkek olmak. “Parasız erkek bile olunmaz“dır. TV’lerdeki evlilik programlarında bile “malı mülkü var mı?”dır erkek olmak. Gittiğin mekanda hesabı ödemektir. Eğer paranız çoksa ancak o zaman tutunursunuz buradaki hayata.

 

Dışarıda koskocaman şehir varken, koyu bir kederle gecenin tam ortasında, kendi içinde kayıp gözyaşının peşinde garip bir yolcudur O! Oklara göğüs geren dev kanatları engeldir yürümesine. Gülemez kahkahayla, ''karı gibi gülüyor'' demesinler diye, Ağlayamaz, ''karı gibi zırlıyor'' derler diye... Ağlamak, gülmek, korkmak yasaktır Türk erkeğine. Yanmışsın halinden ne bilsin ham. Bir mutsuz 'şiirdir' erkek, ışığa küs. Çayı dahi kederle yudumlayan Türk erkeği, çayı açık sever ama, karısını çok koyu!

 

''Erkeğin olmadığı hayat nasıl bir şeydir'' merakına düşen kadınlar! etrafınızda binlerce gezegenin dolaştığı Yıldız bile olsanız, biliyorsunuz ki; hayat sadece Dünyada var. Sen erkeğin gönlüne haciz koymayı bil, iflas etmeye razıdır O! Neye isyan ettiğini bile tam olarak bilemediği halde, ''Beni taşıyabilecek adam arıyorum'' diyen kadınlar; nakliyeci Remzi'nin numarasını veriyorum yazın çok mülayim adamdır!

*

Ömrünüz bahtlı, gününüz tatlı olsun efendim!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar