Ordu
DOLAR13.7186
EURO15.5393
ALTIN786.53
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

TÜRKİYE'DE İŞ DİSİPLİNİ YOK

İş hayatı, çalışanların gün boyu emek ve zaman harcamasıyla geçen hareketli bazen stres ve neşeli ama performansa göre değişen bir sosyal birlikteliktir. Türkiye'de iş dünyasının pek ele alınmamış önemli bir konusudur iş disiplini. Resmi veya özel sektör hiç fark etmez bir iş disiplin kültürü varsa büyümeyi yakalaması çok güçlü bir ihtimaldir. Disiplinin olmadığı yerde keyfiyet, gönülsüz ve anlamsızca iş vardır. Pozitif disiplinin hakim olduğu kurumlarda herkesin görev tanımı belli olduğundan personele iş tarifi gerekmez.

Disiplinin kısıtlayıcı bir çalışma tarzını beraberinde getirdiği yanılgısına düşmeyin. Alt kadroya hakaret, aşağılama, kabalık hissine kesinlikle kapılmayın. Disiplin düzene koyma, enerjiye odaklanma ve hedefe ulaşana kadar sebat etmek anlamına gelir. Daha tatmin edici bir iş sürme imkanı sağlar.         

Pek çok zeki insan diğerlerinin boşa harcadığı zamanı değerlendirerek öne geçer. Hayatın merkezindeki uğraş olan çalışmayla ilgili aşağıdaki etkili adımları uygulamalısınız.

1- Somut bilgi ve belgeler toplayınız.

2- Olayın tekrarlanan durum olup olmadığını, ilgili kişinin geçmişte disiplin suçu bulunup bulunmadığını araştırınız. Bu kötü iş alışkanlığı kararlarınızda yardımcı olacaktır.

3- Gecikmeden şahısla özel görüşünüz. Konuşmaya karşınızdakini suçlayarak değil, bilgi toplayarak başlayınız.

4- Personelin kendisini savunabilmesine imkân vermek adına şahitlerini de özellikle dinleyiniz.

5- Kurallara uymamış olmanın doğuracağı sakıncaları elemana açıklıkla anlatınız.

Ağaç meyvesinden, sistem sonucundan belli olur. O nedenle disiplin varsa, yol kolay ve kısadır. İşçinin durumunu iyi yönde değiştirmesine yardımcı olunduğu halde hatasını telafi hususunda çaba göstermeyen mutlaka cezasız kalmamalı. Yiğit at, kendine kamçı vurdurmaz! İşini seven, ailesinin geçimini düşünen işine dört elle sarılmalı. Disiplin sertlik, soğukluk ve iş çavuşunun emirlerini çağrıştırsa da, aslında sağlıklı sınırlar çizmektir.

Toplumun çeşitli düzeylerinde, okulda, ailede, işyerinde, resmi kurumlarda disiplin sorunu var. Tecrübeyle sabittir, uzun yıllar çeşitli fabrikalarda idarecilik yapmış biri olarak ürpertici tespitim şudur; Türkiye'de çok işletmede (pek çok değerli kurumsal firmayı tenzih ederiz) düzenin olumlu yönde gelişmesini sağlayıcı en etkili iş disiplin uygulaması elemanı işten uzaklaştırmaktır. Kökten çözüm!

*

Çayınız demli, sohbetiniz kıvamlı olun efendim!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar