Ordu
DOLAR18.6344
EURO19.5248
ALTIN1062.5
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Turpun büyüğü heybede…

Dar gelirlinin cebi önümüzdeki kış alev alev yanacak, ısınma faturaları aile bütçesine ağır darbe vuracak.

Doğalgaz ve elektriğe ardı ardına zam yağıyor.  Bilindiği üzere 1 Temmuz’dan geçerli olmak üzere elektriğe yüzde 15,  doğalgaz  fiyatına yüzde 12 zam yapılmıştı. Milyonlarca iktisaden geri kalmış kitle bu zammın kış faturalarına nasıl yansıyacağını, cebini ne kadar boşaltacağının sorgulamasını sıcak yaz günlerinde yapmaya başlamıştı. Öyle ya, maaş ve ücretlerine bu denli yüksek artışı yansıtılmıyor, mini zamlarla avutulmaya çalışılıyor.

1 Temmuz’da memur ve emekli maaşlarında yüzde 3, işçi, esnaf ve çiftçi emeklisinin aylığında ise yüzde 8.45 oranında artış sağlanmıştı. Memur ve memur emeklisine de yüzde 5.45 oranında enflasyon farkı verilmişti. Ne var ki, dindirilemeyen, yüzde 19.50’ye yükselen enflasyon karşısında temmuzdaki zamlar çoktan aşındı.

İşçi, memur, emekli, esnaf, dul ve yetimin satın alma gücü yüksek enflasyon karşında sürekli geriliyor, iki yakası bir türlü bir araya gelemiyor. Maaşlardaki asıl düşüşü kış faturaları karşısında yaşayacak gariban kitle. Yüksek rakamlı faturalara şimdiden kendini hazırlamaya başladı bile. Bakalım nasıl çıkacak işin içinden. Ya diğer giderlerini kısacak ya da kombinin düğmesini açmayarak, battaniyelere sarılacak.   

Eylül başında mesken tarifeleri sabit tutulurken, sanayi ve elektrik üretim amaçlı doğalgaz tarifesine yüzde 15 zam yapıldı. Yani ekonominin çarklarını döndüren fabrikalar ile elektrik üreten santrallerin kullandığı doğalgaz yine yüzde 15 arttı. İlk başlarda bu artışın doğrudan yurttaşı etkilemeyeceği görülse de ileri günlerde, kış aylarında iğneden ipliğe her şeye zam geleceği aşikar.

Günlük yaşamda gereksinim duyulan temel maddeler, konut ve işyerlerinde tüketilen elektrik son yüzde 15’lik zamla ilintili. Hemen hissedilmeyen doğalgazdaki ikinci artış aile bütçelerine kış aylarında oldukça yük getirecek. Yani turpun büyüğü heybede. Kış faturaları ocak ve kombilerin yanı sıra cepleri alev alev yakacak.

Bu zamlar karşısında Memur-Sen’in altına imza attığı, Genel Başkanlarının övünerek dile getirdiği, 6.5 milyon memur ile memur emeklisini ilgilendiren toplu sözleşmedeki zamların ne denli yetersiz kalacağı net şekilde ortada.

Anımsanacağı üzere, ağustos sonunda bağıtlanan sözleşme uyarınca maaşlara 2022 yılının birinci 6 ayı için yüzde 5 zam artı enflasyon farkı, ikinci 6 ayı için yüzde 7 zam artı enflasyon farkı yansıtılacak. 2023 yılında da birinci 6 ay yüzde 8 zam artı enflasyon farkı, ikinci 6 ayda da yüzde 6 zam artı enflasyon farkı verilecek.

Övünülmeyecek iki yıllık bu sözleşme karşısında doğalgaza, elektriğe ve diğer tüketim maddelerine daha ne kadar zam yapılacağını varın siz hesaplayın. Şişkin faturalar geldikçe toplu sözleşmeye övgüler düzen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı ile Memur-Sen Genel Başkanı’nın kulağını oldukça çınlatacak gariban memur ve emekli.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar