Ordu
DOLAR15.5436
EURO16.2607
ALTIN911.35
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

reader

Tuz

Erenler, tuz kokmadı, tuz üzerinden yeni bir çağ başladı.

Almanların, “herkes evinin önünü temizlerse, şehir temiz olur”un yeni uygulaması, “herkes evinin önünü tuzlarsa, şehirdeki birçok kaza önlenmiş olur.

Evet; Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mahsur Yavaş, bu uygulamayı başlattı.

Başkent Ankara’yı nasıl bilirsin; diye soracaklara, şunu söylemek isterim: 5 santim kar yağdığında da aracınız yolda kayar. Ankara’nın havası kuru ve serttir. 900 rakımlı Çankaya’ya çıkar, ama dönüş yolundan “gizli buzlanma” sizi daha dikkatli olmaya zorlar.

Belediye’nin tuzlama ekipleri aynı anda bütün Ankara’yı tuzlamakta zorlanır.

Çare üretilmesi lazım...

Çare, tüm halkı tuzlama eylemine katmak…

Bu nasıl olacak?

Önce İlçe Mahalle Muhtarlarıyla toplantılar yapılır, tartışılır.

Sonuçta;  muhtarlıklara kamyon kamyon tuz gönderilir.  Muhtarlar bu tuzu mahalle sakinlerine dağıtmakla görevlendirilir.

***

Böyle bir uygulamanın, Başkent Ankara’dan başlatılmış olması, iyi bir örnek.  Diğer illerimizin belediye başkanlarını da harekete geçireceğini umuyor, bekliyorum.

Ordu örneğinde bu nasıl olur?

Ana arterleri, doğal olarak büyükşehir belediyesine ait ekipler tuzlama yapacaktır. Muhtarların böyle bir yükümlülüğü yok. Yalnız, muhtarlar şunu yapabilir: Mahalleliye dağıttıkları tuzlar, evlerin merdivenlerini,  sokakla bağlantılarını, dolayısıyla yaya kaldırımlarının tuzlanmasıyla, her türlü kazanın da önüne geçilmiş olunur. 

Halkı kentin yönetimine direkt katmak!

“Katılımcı belediyecilik” dedikleri de sanırım budur.

***

Medya Notu:

“Özür” ve “Düzeltme”, yazılı medyanın olmazsa olmazı.

Dikkat ettinizse, bendeniz bunu “Medya Notu”na tahvil etmiş bulunuyorum.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın TELE I’de Uğur Dündar’ın “Demokrasi Arenası”nda verdiği bazı rakamların 22 Aralık 2019 tarihli “ayrıntı”da sehven “Sinan Aygün’ün Çankaya ilçesinde yaptırmakta olduğu “İkiz Kulelerin”  inşaat alanı 30 bin metrekare olacakken,  3 bin metrekare yazılmış. Fazladan 96 bin metrekare inşaat yapılmış denecek yerde 9 bin 600 metrekare yazılmıştır.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar