Ordu
DOLAR15.8769
EURO16.8435
ALTIN942.55
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

reader

Üç dolar

Nihayet “sınıf” atladık. 1 kilogram kabuklu fındık satıp, bir paket X marka sigara alabileceğiz.

Fındığı biz üretiyoruz, Virjinya tütünü ise Güney Amerika’dan geliyor. Fındığı, fındık olarak satıyoruz, AB ülkelerinden fındıklı çikolata getiriyor, yiyoruz. En iyi çikolata nedense X marka…

Efendim, sigarayı da zahmet edip biz imal etmiyoruz. Her marka vitrin yarışında…

Biz, şey yapıyoruz. “Sağlığa zararlıdır” yazıyor. Her paketten yüzde 65/80 vergi alıyoruz. Zıkkım içsinler demeyin…

Şu an metil alkol mü, etilalkol mü, adı her ne ise, biri zehir, diğeri değilmiş… Rakı imalatı hız kazanmış… Her yurttaş içeceği  “zıkkımı”  yarı fiyatına getirmenin yolunu buluyor.

Bendeniz, bu konuda şerbetliyim… Bir şişe bir ay mı gidiyor. Fiyatı arttıkça ay sayısı artıyor. Bu inatlaşma nereye varır bilemem. Sonuçta kaybeden, biz olacağız. Tekel ürünlerinden alınan vergi satışlara bağlı olarak azalacak,  yatırımlar (görüldüğü gibi) yavaşlayacak; borç (dolar) ödemede zorlanacağız.

***

Fındık üç dolar; maliyet iki dolar…  Bizim sorunumuz, girdi fiyatlarını aşağı düşürmek…

Ne yazık ki bunun bir formülünü bulmuş değiliz… Her yıl maliyet artıyor.  “Ağlık” toprağı bıraktı. Şehre taşındı. Şimdi 10 katlı apartmanda oturuyor. Ne imece (adam etme) sorunu var, ne ocak dibi temizleme…

Ağlık gitti, yerine ne geldi? Bu soruyu bundan sonra sık sık soracağız?

(Kırsalda fındık bahçesi olan –bizler-  üçürdümü bilir. Harman sonu ürün üçe bölünür, ikisini ağa (ya da çocukları) alır, üçünbirini üretimin her aşamasında bulunan… Anlaşmaya göre ağaya kuru mal teslim eder.

Şimdilerde bu tersine döndü…  Üçün biri ağanın! Hadi o da tarih olmak üzere, ¼ kapıda…

Dörtte bire alan bulamadınız mı, işiniz bitik…

***

Bakınız, 500 kg fındığı olan bir üretici, 2,5 ton kapsuklu fındığı dalından koparıp harmanına taşıması gerekir. Arazi yüzde 90 meyilli, yüzde 10 düz olan bir bölgede yaşıyorsanız, fındığı taşıyacak katır dahi bulamazsınız. Katırın taşıyacağını sırtlanıp siz harmana getireceksiniz. Yağmur/yağış, ört üstünü aç üstünü –birazını da çürüt, ondan sonra in pazara, kahraman bakkal, süper markete karşı misali, bu fındık benim; benim bahçenin fındığı diye övün!

 ***

Ne ise, üretici cephesinden o kadar da kötümser bakmamak lazım… Alternatif ürün arayışında olan birçok tanıdığımız var…

Kivi ilk akla gelen, 20 yılda epey yol alındı. Ürünü harmanda çürütme derdi de yok. Topladığın gün sandıkla ister Mersin’e, ister Dersim’e gönder. Anında alıcısı kapınızda.

Bu arada şunu da söylemeliyim;  Kivi tarımı daha fazla su istiyor. Komşunuzla su savaşı yapmadan bu işi götürmenin yolunu bulmalısınız.

Efendim ben iki dönüm fındıklığı kestim, kivilik yaptım. 250 kilo fındık yerine, 5 ton kivi alıyorum…250 kilo fındığın bana maliyeti, bahçelemesi, gübresi, ilacı toplaması harmanlaması 2000 lira idi. Şimdi 2 bin lira girdi maliyeti olmayan kividen 15 bin lira alıyorum.

***

Ürün değişikliğine gitmeniz için taban arazi ve su gerekli.. Dağ ve bayır bu işi yapacaksanız daha fazla emek, daha fazla su ister…

Kısacası fındık üreticisi bir kilo fındığı götürüp, bir paket sigara alma şansına bugün sahip olmuştur.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar