Ordu
DOLAR18.6345
EURO19.5446
ALTIN1055.1
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Üç kadın…

Farklı kulvarlarda etkinlik gösteren,  güçlü kişiliğe ve mücadeleci ruha sahip üç kadın.

İkisi siyaset sahnesinde boy gösteriyor, diğeri Türkiye’nin en etkin sivil toplum kuruluşunun genel başkanı. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve Türk Tabipleri Birliği (TTB) Genel Başkanı Şebnem Yurdakul Fincancı  çalışmalarıyla öne çıkan, toplumu yönlendiren kadınlar. Erkek egemenliğinin her alanda görüldüğü ortamda üç kadının etkinliği  yurt içinde olduğu kadar yurt dışında da dikkat çekiyor.  

Fransa’nın önde gelen gazetelerinden Le Monde, Akşener, Kaftancıoğlu ve Fincancı’yı haber yaparak, muhalif duruşlarıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önündeki “üç engel” olduğunu yazdı. Ülkenin saygın gazetesi, üç Türk kadınının mücadele ve emekleriyle bugün hak ettiği konuma geldiğini ifade etti.

Kuşkusuz üç kadın arasında en öne çıkanı İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener. Olaylı kongre süreci sonunda MHP’den ayrılarak az sayıdaki dava arkadaşları ile İYİ Parti’yi kurdu. Genel Başkanlık koltuğuna oturduğundan bu yana toplum yararına ve dar gelirlilere yönelik siyaset ile partisini zirvede önemli aşamaya getirdi. Kuşkusuz CHP ile oluşturduğu Millet İttifakı sayesinde Meclis’te yer aldı. Millet İttifakı’nın yerel seçimdeki başarısıyla siyaset sahnesindeki yerini daha güçlendiren Akşener, son aylarda sokağa çıkarak ekonomik sorunlarla boğuşan halkın yanında olduğunu gösterdi.

Gittiği her il, ilçe, belde ve köyde esnaf, işçi, köylü, memur ve emekli ile kurduğu içten samimiyetle kendini  daha çok sevdirdi halka. Partisinin dar salon ve odalarından çıkarak Anadolu’ya açılan Meral Akşener, semeresini giderek yükselen oy oranı ile almaya başladı. Hiç şüphe yok ki, eğer bir aksilik olmazsa 2023 yılında yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçiminde partisinin adayı olacak. Belki de Millet İttifakı’nın ortak adayı olarak çıkacak seçmenin önüne.  Meral Akşener, bugüne dek yürüttüğü halkın yanında olan politika ve duruşuyla siyaset sahnesinde kalıcı olduğunu kanıtladı.

 Asıl görevi hekimlik olan Canan Kaftancıoğlu’nun yıldızı CHP İstanbul İl Başkanlığı koltuğuna oturmasıyla parlamaya başladı. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun tercihi ile İstanbul gibi önemli bir kentte ana muhalefet partisinin il başkanı olan Karadeniz’in kabına sığmayan, motosiklet tutkunu Canan Kaftancıoğlu’nun en önemli başarısı kuşkusuz Ekrem İmamoğlu’nun  belediye başkanı seçilmesine yönelik çalışmaları. Yıllar sonra iktidar partisinden CHP’ye geçen belediye başkanlığı seçiminde yürüttüğü politikayla dar gelirli gariban kitlenin oyunu kazanmasında Ekrem İmamoğlu kadar etkili oldu. Çıkışlarıyla AKP yönetiminin tepkisini çeken Kaftancıoğlu, bir yanda il başkanlığı çalışmalarını olanca hızı ile sürdürürken diğer yanda hakkında açılan davalara karşı hukuk mücadelesini yürütüyor.

Kamuoyunun hakkında en az bilgi sahibi olduğu üçüncü kadın, Türk Tabipleri Birliği Genel Başkanı Şebnem Korur Fincancı. MHP lideri Devlet Bahçeli’nin kapatılmasını istediği TTB’nin başına Ekim 2020’de yapılan seçimle geçen Fincacı’nın daha radikal bir çizgide siyaset izlediği biliniyor. TTB’nin bazı il başkanları  “HDP’ye yakın” olduğunu öne sürerek Fincancı’ya karşı çıktı, oy vermedi. Hala da karşı duruşlarını sergiliyorlar. Üç yıllık görevi boyunca hekimlerin ve diğer sağlık çalışanlarının sorunlarına ilişkin yapacağı çalışmalarla muhalefetin tavrını kırabilir. 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar