Ordu
DOLAR18.81
EURO20.5508
ALTIN1160.0
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

Üç konu, tek yorum

Birinci konunun başlığı “Millet Bahçesi”.

AKP Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu 27 Aralık tarihinde 19 Eylül Stadyumunun yıkım/yapım ihalesinin yapılacağını açıkladı.

Açıklamasının bir bölümünde “Ordu’ya en en büyük ikinci yatırımın Millet Bahçesi” olduğunu ve bu bahçe içine bir de cami yapılacağından bahsetti.

Cami de yapılacağının açıklaması üzerine “ayrıntı” köşesinde dilimiz döndüğünce sağında solunda 100-150 metrede 4 camimiz olduğunu hatırlattık.

Tabii Kent Konseyi Başkanı Ömer Aydın’ın önceki ve sonraki açıklamaları, dahası Milletvekili Metin Gündoğdu’ya “Açık Mektup” yazacak kadar duyarlılık göstermesi,  yer seçimine değil,  camiye karşıymış gibi gösterilmesine; şu hatırlatmayı yapma ihtiyacı duymuş olmalı:“ Eğer bir vizyonunuz yoksa toplumun geri kalanını cami düşmanı ilan edersiniz. Bu arada bilgin olsun Köprübaşı Camii’nin müştemilatını dedelerim, Ulu Camii’nin arazisini rahmetli Hacı Annem ve ailesi bağışladı. Bulancak Paşa Konağı Camisini ailemiz dışarıdan hiçbir yardım almadan yaptırdı”.

Ömer Aydın açık mektubunda, Milletvekili Metin Gündoğdu’ya:  “Sende böyle bir hayır hasenat var mı?” sorusunu yönelttiğine göre, Millet Bahçesi’ne cami bir süre daha gündemimizi meşgul edecek gibi…  

***

İkinci konunun başlığı: “Durugöl”

Durugöl Mahallesi’ne adını veren “Durugöl’ün Durugöl olarak kalması için toplanan 110 bin imzacısından biri olarak düşüncemi bir yazı ile yetinmeyip defaten söyleme hakkım olduğuna inanıyorum.

Soru şu: 74 bin metrekare alanın 38 bin metre karesini imara açıp, 36 bin metre karesini kamusal alan olarak ayırmak Durugöl’ü kurtarmak mı oluyor?

Ordu’ya bir çivi çakılsa, sorunun çözüm noktasında söz söyleme hakkı olan, bir dönem Kültür Bakanlığı gibi önemli bir makamda hizmette bulunan Ertuğrul Günay’ın gazetemizi ziyareti sırasında “Durugöl” konusu açılınca, katılırsınız katılmazsınız şöyle bir değerlendirmesi oldu:

“(…) Belde Evler yıkıldı. Durugöl içinse Ordulu 110 bin imza toplayarak tavrını net olarak ortaya koydu. Ben bunu çok önemsiyorum. Ordulu bu kampanyadan vazgeçmemeli, gerekirse imza sayısını 200 bine, 300 bine çıkarmalı.”

Görüyorsunuz, Durugöl’ün Durugöl olarak kalması için önümüze 100 bin, gerekirse 200 bin imza daha toplama hedefi konuyor.

Tez elden, internet ya da sosyal medya kullanıcıları harekete geçmeli Durugöl’ün Durugöl olarak kalması için imza vermeli…

Başarabiliriz.

***

Üçüncü konunun başlığı “Süt Ürünleri”.

Mahallemizdeki Aile Hekimliği kapısında beklerken karşımdaki kanepede oturan bir hasta, süt ürünlerindeki fiyat artışlarından söz etti. Tabii çocukların sağlıklı beslenmesi konusu açılınca, orada bulunanların söyleyeceği bir şeyler oldu.

Kimi, süt ineklerinin kesiminin yasaklanması, sağlıklı gıdaya ulaşamayanla sosyal yardım fonundan yararlandırılması gibi öngörülerde bulundu.

Söz söyleme sırasının gelip gelmediğini düşünmeden, yaşı bir hayli ileri olan beyefendi, özlü bir halk deyimi ile tartışmayı noktaladı.

“Adam demiş ki, cıp cıp sütünü sağıp içeceğime, löp löp etini yerim daha iyi”!

 Karar vericiler -her kimseniz-, vatandaşın söylediğine kulak verin.

Süt ürünlerindeki fiyat artışlarına karşı önlem alın, süt hayvanlarının daha fazla kesilip yenmesinin önüne geçin…

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar