Ordu
DOLAR13.4113
EURO15.25
ALTIN766.32
Mümin SARI

Mümin SARI

Mail: [email protected]

ÜÇ PUAN İYİ

Zaman çok hızla geçiyor, daha dün ilk maçımızın arkasından değerlendirme yazmıştık. Bu gün 3. maçın arkasından değerlendirme yazımı yazacağım. Bir bakmışız ki sezonun son maçını oynamış bir sezonu daha tamamladık diyeceğiz. Futbol zamanı çok çabuk geçen çok da uzun olmayan bir süreç. O yüzden çok çabuk düşünüp, çok çabuk kararlarımızı hayata geçirmeliyiz. Futbolun çok uzun düşünme süreçlerine denk gelen bir oyun olmadığını her zaman hatırlatmaya gerek duymuyorum.

Profesyonel ligdeki iki temsilcimiz 3. Hafta maçlarını tamamladı. Yeni Orduspor çok küçük bir sapmayla hedefine yürümeyi bu hafta aldığı 3-1’lik net skorla sürdürdü. Fakat diğer temsilcimiz Fatsa belediye sporumuz henüz 3 puanla bu haftada tanışamadı. Öncelikle bir kere daha ısrarla belirtme ihtiyacındayım. Üç hafta nasıl çok çabuk geçtiyse geriye kalan üç haftalarda çarçabuk geçecektir. O yüzden daha gecikmeden hemen şimdi takımı bir kontrolden geçirmelisiniz. Eğer tanı ameliyatsa da hiç tereddütsüz yapılmalıdır. İlaçla ya da serumla tedavi bu oyun için çok da geçerli bir eylem değildir. Bu tür tedavilerin uzun vadede takımın gövdesinde onulmaz yaraların çıkmasına ve tedavisinin artık yapılamaz kangrenlere sebep olduğunu hep gördük ve yaşadık. Kanser hücreleri sardıktan sonra daha yapılabilecek bir şeyin kalmadığını yavaş, yavaş ölümü beklemek üzücü sonucuna katlanıyorsunuz. Daha çok erken hocam hemen felaket tellallığına gerek yok diyenlerin olduğunu görür gibiyim. Asıl sorun burada zaten bu oyunun ertelemeye hiç tahammülü yok. Yılların tecrübesi artık bizi böyle düşünmeye sevk ediyor. Futbol tarihimize baktığımızda bu olayın örneği o kadar çok ki; ne kadar isterseniz bulabilirsiniz.  2014 futbol sezonun da aynı kaygılarımı Orduspor için belirttiğim de ordu futbol kamuoyu beni linç etmişti. Bu sorumsuz ve bilinçsiz yönetim biçimi devam ettiği sürece Orduspor’un 2018-19 sezonunda 1. Amatör ligde oynayan bir takım olacağını yazdığımda hiç de abartı yapmadığımı görüyordum. Bugün Orduspor takımımız ordu 1. Amatör ligde 20 takımdan birisi, bunu gerçekten çok üzülerek yazıyorum. Fatsa belediye sporumuz uzun bir süreç sonunda çıkabildiği profesyonel ligden bir düşerse hiç abartı yapmıyorum, Orduspor’un geldiği noktaya kadar hiç tereddütsüz gelir. Bu gün ilçe nüfusunun 120 binlerde olduğunu görmekteyiz. Bu kadar ge niş bir kitleye hitap etmesi anlamında yerini korumalıdır. Kaybolacak bir salisenin bile olmadığını ısrarla söylemekten imtina etmiyorum. En tezi bu haftadan başlayarak üç puanlara ulaşmaya başla malı Fatsa belediye sporumuz.

   Yeni ordu spor takımımız üç haftada çok küçük bir sapmayla yoluna devam ediyor dedik. Hafta arası oynana Türkiye kupası maçında doğal olarak lig maçlarında daha az forma şansı bulan oyuncuların ağırlıkla forma giydiği maçı kolaydan zora sokarak kazanmasını bildi. Bu maçta forma giyen oyuncuların az oynamalarının verdiği olumsuz görüntü skora % yüz yansıdı. 2-0 öne geçtikten sonra maçın rakip tarafından 2-2 ye getirilip uzatma sonunda penaltı vuruşlarına götürülmesi. Yeni Orduspor’un kulübesindeki sorunun gelecekte takıma katkı anlamında sorun yaratacağı gerçeğini bağırıyor bence. Futbol futbolcu için bir fırsat oyunudur. Size verilen fırsatı çok iyi değerlendirmelisiniz ki geleceğiniz daha iyi olsun. Hiçbir hoca tanımıyorum ki; iyi oyuncusunu kulübede tutsun. Bu gibi maçlar çok az forma şansı bulan oyuncular için bir şanstır. Bu maçın en iyi değerini en iyi Burak Aydın anlamış ki; ilk maçta ilk on bir de forma şansını yarattı. Sakatlıktan dolayı oyundan çıkması da ayrı bir soru oluşturdu.

Başlıkta yazdığım gibi üç puan çok iyi. 3 maçta 7 puan ilerisi için bir ölçü oluşturacaksa ki oluşturmalı da... Sezon sonu hesaplamalarımızda şampiyonluğun maç puan ortalamasının 2.1 olduğunu tecrübe ettiğimizi belirtirim. Maç x puan ortalamasının 2’nin altına düştüğünüzde şampiyon olmanızın mümkün olmadığını bilmelisiniz. Olağanüstü bir durum oluşmadığı sürece sezonluk puan ortalamanız 2 ve üzeri olmalıdır. 3. Hafta sonunda bu ortalamayı tutturmuş olmamız zaten lider olmamıza sebep olmuştur. Bu ortalamayla devam edildiği sürece konulan hedefe rahatlıkla ulaşacağımızı görüyoruz.  Umarım böyle devam ederiz. Çok çalışmaktan başkada seçeneğimiz yok.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar