VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR17.9331
EURO18.4099
ALTIN1039.3
Hamza ALP

Hamza ALP

Mail: [email protected]

reader

Üç yıl, üç dönem gibi

Göreve gelmeden önce bir kitapçık hazırlayarak geldiğimde ben bunları hayata geçireceğim deyip halkın karşısına çıkıp oy istiyorsun, sonucunda da sana inanıp vatandaş partinin de gücüyle seni başkan yapıyor. İlk yıl herkesin olduğu gibi bu başkanında belediyeyi ve belediye işleyişini kavrama yılı oluyor. Daha sonra bu ilk yılsonunda sanki bir dönem belediye başkanlığı yapmış gibi projelerle ikinci yılına hızlı bir giriş yapıyor. Daha önceleri söz edilse de bir türlü yıkılamayan belediye sinemasının olduğu yer ile kültür sitesinin olduğu yer hızlı bir şekilde orada ki mülk sahipleri ve kiracılarla kavga gürültü yapmadan herkesin rızasını alarak tahliyesi yapıldı. Yine bir kültür yolu projem var deyip harekete geçti ve bir bir bunları hayata geçirmeye başladı. Yine başka bir proje 4 arasta bir orta çarşı. Hepsi tek tek hayata geçmeye başladı.

Başa dönelim; şimdiki adı Uniport olan yeri Karadeniz’de ilk defa yerin altına eksi 3 kat inilerek yaptırdı. (Buranın Müteahhit'ini de kutlamak isterim bu eksi 3 katı yaparak örnek olduğu için). Yerin yanlış olduğu söylendi, burası yeşil alan olsun dendi. Yahu önceden burası yeşil alan mıydı? Hayır. Eee, o zaman neyin tartışması bu.

Şimdi yazarken aklıma geldi, daha önce yazmıştım ama yine de söz etmek istiyorum. Kültür yolu projesinin güzergâhında olan Saray Hamamı, benim gazeteciliğe başladığım yıllar 1997-98, Ünye Ticaret Lisesi’nde okuyorum aynı zamanda. O günün belediye başkanları, kaymakamlar, valiler, turizm müdürleri falan hepsi göreve geldiğinde bu saray hamamı yapılıyor. Peki sonuç, sonuç ortada o günden bugüne geçen süre zarfı içinde ne Valiler, Kaymakamlar, Belediye Başkanları, Turizm müdürleri geldi geçti burası yapılmadı. Şimdi ne oldu tamamlandı ve yakında hayata geçecek, meydanda bulunan hamamla yer değiştirecek ve meydanda bulunan hamam da müze olacak. Ben işin sonucuna bakarım, cek caklarla zamanı harcamaya gerek yok. Ortada bir gerçek var ve görünüyor.  

Birde en önemlisi yeni imar planında Çakırtepe’nin yeşil alan olarak tescillenmesi. Bence bu bile başlı başına bir olaydır. Nedenine gelince Çakırtepe’ye yapılan Atakale’nin yapıldığı yıllarda dönemin Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay "Ünye'nin kalbine bıçak saplamışsınız" demiş ve oranın son katı yıkılmıştı. Yani Ünye'nin kalbine vurulacak olan ve belki de o yeşilliklerin hep yok olacağı yani Ünye'nin kalbine inecek olan ikinci bir bıçak darbesini önlemiş oldu. Kamuoyunda pek dillenmedi ama bence gelecek yıllara bırakılan en güzel mirastır. Zaman zaman eleştiriler yapılıyor, eleştiriler olacak ancak bu eleştirilerin muhatabı Ünye halkı olamaz, kimsenin Ünye halkını küçük düşürmeye, parası yok demeye, onlar meydanda dolaşamaz, lüks yerlerde gezemez demeye hakkı yoktur. Eleştirinin de bir şekli vardır. Ben yazdım oldu diyemezsiniz, eğer beğenmiyorsanız şehir değiştirin, kimsenin bu şehrin insanlarını aşağılamaya hakkı yoktur.

Şöyle bir yapılanları göz önünden tekrar geçirirsek; Belediye altında bulunan dükkânlar boşaltılmış ve belediye binası aslına döndü, Kültür yolu, saray hamamı, 4 arasta 1 çarşı, Uniport, 15 Temmuz Şehitler Meydanı, Kapalı çarşı gibi yapılanlar şehre yeni bir hava ve ivme kazandırmıştır. Bunlar Büyükşehir olduktan sonra yapılmıştır. Yani büyük gelirlerin olmadığı bir belediye döneminde Başkan ve ekibinin titiz çalışmaları sonucunda bu eserler tek tek hayata geçmiştir. Bu akılcı çalışmaların yeni yılda da devam etmesi dileği ile yeni yılınız kutlu olsun.

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar