Ordu
DOLAR16.192
EURO17.4658
ALTIN965.28
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

reader

UÇAK SEFER SAYISI ARTTIRILSIN

Ordu-Giresun havalimanından yurtdışı uçuş noktalarının sayısının artmasını beklerken, uçak sefer sayısının düşürülmesi şaşkınlığa yol açtı. Seferlerin azlığından kaynaklanan uçak biletlerinin fiyatları cepleri yakıyor! Bu ‘sahipsiz’ şehirde şu rahatsız durumu dillendirecek, problemin çözümü yönünde adım atacak cesur bir yönetici yok mu? Bu kent neden bu kadar  horlanıyor böyle! Ne kadar da buruşturulup çöp kutusuna atılmış kağıt parçasına benziyor!

Yapımına 2011 yılında başlanan havalimanı açıldığı o gün ben de oradaydım. Ülkem ve şehrim adına tarifsiz bir neşe kaplamıştı içimi. Türkiye’nin ‘prestijli projesi’ böyle mi olur? Sevimsiz mimari projesini anlatmayacağım. Mevzu OGU’da uçuş seferleri neden azaltıldı? Bu işte bir ‘bit yeniği’ olup olmadığı aklı kurcalıyor. Sanayisi olmayan kentin fındıktan sonraki en büyük gelir kapısının turizm olduğu gerçeği nasıl göz ardı edildi? Ordu ile Giresun birbiriyle sarmaş dolaş olmuş kardeş şehirlerdir. Her gün göç veren bu iki garip kent nasıl gelişimini tamamlayacak ey idareciler? Geçen haftalarda bir Körfez ülkesinden ilimize rehberliğini üstlendiğim on kişilik yabancı turist kafilesi gelmişti. Fakat gelenler direkt uçuş seferi olmadığından başka bir ilin havalimanına inmişti. Turistler Ordu’ya inmeyen uçakla mı gelecek? Ulaşım olmayınca turizm de olmuyor. Bunu sokak kedisi bile bilir! Turizmi canlandırmak için ulaşımı kolaylaştırmak gerekiyor. Ortada öyle bir gayret var mı? Ara ki, bulasın…

 

Bu işleri kim düzeltir? Elbette Milletvekillerine ve Vali’ye çok önemli görevler düşüyor. Bir şehrin sorunlarını çözmek yerel yöneticilerin sorumluluğundadır. Örneğin Şanlıurfa’da haftalık 27 uçak sefer sayısı düzenlenirken, bu rakam 46’ya yükseldi. Neden mi? Çünkü mahalli yetkililer gür seda sesini çıkarttı. Ticaret ve Sanayi Odalarının başkanları da elini taşın altına koymalı! Suya sabuna dokunmayan korkak odalardan bulundukları şehre asla fayda gelmez. Türkiye Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu Başkanı koltuğunda oturan aslen Giresunlu şahsın pasif kalması da başka bir tuhaf durum. Gel de hayret etme!

 

Açıldığı günden beri havaalanında sorunlar bitmiyor. Başlı başına çile yumağı! Her olumsuz hava şartında çevredeki arazi koşullarını gösteren DVOR cihazında aksaklıklar yaşanıyor. Özellikle kış aylarında yolcu memnuniyetsizliği had safhada. Binlerce yolcu havalimanındaki gecikmelerden ve uçuş iptallerinden şikâyetçi. Şehrimizin yatırım alabilmesi ve ulaşım eksikliklerini ortadan kaldırması açısından havaalanı herkesten bir parça, bir nefestir. Ancak… Başlarda Ordu'ya kattığı vizyonla kalp atışlarımızı hızlandıran havalimanı ilerleyen zamanda 'üvey evlat' muamelesi görmekten öteye geçemedi. Havalimanı için herkesi bir dakikalık 'kaygı' duruşuna davet ediyorum! Artık ''havamız'' azaldı. Eğer yanlıştan dönülmezse geriye sadece ‘’Hava! Alanı…’’ kalır.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar