VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR17.9437
EURO18.4342
ALTIN1039.2
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

reader

UÇAKTA İŞLENEN SUÇLAR

Teknoloji beraberinde kendi sorunlarını da yaratır. Bu problemler genellikle tahmin edilemeyen bir şekilde ortaya çıkar. Sivil havacılıkta uçuş güvenliğini tehdit eden insan kaynaklı tehlikeler suç teşkil ettiğinden cezalandırılması gereken eylemlerdir ve hava hukukunun en çok ilgilendiği sahalardan biridir. Hiç merak ettiniz mi? Uçakta meydana gelen olaylarda şüpheli acaba hangi ülkede yargılanır? 191 üyeli Uluslararası Sivil Havacılık

Örgütü’nün (ICAO) 14 Eylül 1963’ten beri uyguladığı ''Hava Araçlarında İşlenen Suçlara'' ilişkin Tokyo Sözleşmesi, Türkiye’de 18 Kasım 2017 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Buna göre… Hava aracının tescil devlet yargılama yetkisine sahiptir. Örneğin, THY uçağının içinde işlenen suç ve eylemler hakkında Türkiye yargı yetkisine sahiptir.

Sivil havacılıkta tedbirler sertleşiyor. Artık uçakta kural tanımayan yolcu yandı! Yolcuların kabul edilemeyecek davranışları konusunda havayolu şirketi uçuş güvenliği, çalışanların ve ekipmanların emniyetinin korunmasına yönelik olarak hukuksal yollara başvurabilecek. Yenilenen sözleşmenin değişen hükümleri gereği kaptan pilota sakıncalı yolcuların doğrudan bağlanmasına varan yeni haklar sağlıyor. Sözleşmeye göre pilotun, “makul önleyici tedbir” yetkisi, eylemciyi doğrudan bağlama önlemiyle genişletiliyor.                       

Pilotun personelden “yardım isteme” hakkı da, “emir verme” yetkisiyle değiştiriliyor. Şüpheli yolculara müdahale eden görevliler ve yolcular açısından “sorumsuzluk” hali genişletilirken, pilotun yasal emirlerine uymayanlara cezalar getiriliyor. Hatta pilotun verdiği talimatlara uymayı reddetme bile ceza konusu olacak. Uçakta işlenen suçlar, sadece suçun işlendiği yerde gerçekleşmiş gibi değil üye devletlerin topraklarında işlenmiş gibi muamele görecek. Ayrıca yolcu uçaklarında çeşitlilik kazanan yeni nesil tehditlere karşı güvenlik memurlarının yetkileri de uluslararası dayanağa kavuşuyor.

Uçaklarda gerçekleştirilen suçların, sözleşme hükümleri kapsamında olup olmadığını daha net hale getirecek bir düzenlemeye de gidildi. Önceden uçuşun başlamış sayılması için, uçağın uçuşa geçmesi gerekiyordu. Uçuş güvenliğini düzenleyen değişikliğe göre artık kapılar kapandığı an uçuş başlamış sayılacak. Uluslararası mevzuata ilk defa giren bir diğer kavram ise 'kuralsız’ veya ‘asi' yolcu kavramı. Davranışlarıyla dikkat çeken bu tür yolculara para cezası uygulanacak. Eğer uçak, yolcunun davranışları ya da eylemleri yüzünden zorunlu iniş yapması halinde ağır cezai yansıması olacaktır. Bizden söylemesi...

Herkes için Güvenlik!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar