Ordu
DOLAR18.6345
EURO19.5446
ALTIN1055.1
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Uçan sinekten vergi…

Türk-İş, vergide ücretli çalışanlar aleyhine olan haksız ve adaletsiz uygulamanın ortadan kaldırılması ve emekçiler lehine iyileştirme yapılmasını talep etti.

Yeni vergileri öngören düzenlemenin TBMM’ye sunulduğu bu günlerde Türk-İş talebinin hükümet tarafından kabul görmesi mümkün değil.

Mevcutlarına ek olarak, yeni vergilerle boşalan Hazine’nin kasasını doldurmayı hedefleyen siyasi iradenin, hazır kaynak olan çalışanların vergilerini düşürmesi hele hele asgari ücreti kapsam dışı bırakması eşyanın doğasına aykırı olur. Neredeyse uçan sinekten, soluduğumuz havadan bile vergi alacaklar.

Yeni düzenleme ile artık konaklama harcamalarına bile vergi ödeyecek yurttaş. O denli boş devletin kasası. Aşırı harcamaların, israfın sorumluları halk olmadığı halde, yeni vergilerde de yük yine onların sırtına yüklenecek. Yasanın çıkması ile birlikte yaşamın her alanında vergi yağmuru başlayacak.

Çalışanlar yıllardır vergide şampiyonluğu kimseye kaptırmıyor. Sırtlarındaki ağır vergi yükü bulunduğunu sürekli dillendirmelerine, yakınmalarına karşın, nedense bu konuda adalet sağlanamıyor. Gelir ve kazanç üzerinden alınan verginin yaklaşık üçte ikisi ücretliler tarafından ödeniyor. İşçi ve memur vergi şampiyonluğunu kimseye bırakmayacak.

Vergi sistemindeki dengesiz yapı yıllardır emekçinin aleyhine devam ediyor. Yenileri getirilerek milyonlarca emekçi “kümesteki hazır kaz” konumunu sürdürecek.  Gelir vergisinin yaklaşık yüzde 70’i ücretliler, yani emekçiler tarafından ödeniyor. Ücreti ve maaşından başka gelir kaynağı bulunmayan işçi ve memurdan diğer yükümlülere göre 3-4 kat daha fazla vergi alınıyor.


Anayasada ‘’herkesten mali gücüne göre vergi alınır’’ denilmesine karşın, emekçilerden daha fazla vergi kesintisi yapılıyor.


OECD’nin  (Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü) raporlarına göre Türkiye’de çalışanlar üzerindeki vergi yükü fazla, hatta çok ağır. Yıllardır yakınılmasına, gündeme getirilmesine karşın vergideki adaletsizlik önlenemedi.


Çalışan kesim, vergisini düzenli ödeyenler hiç de hak etmedikleri halde  yıllardır sürekli ‘’kümesteki kaz ‘’ gibi görüldü. Emek üzerindeki vergi yükünün azaltılması, verginin geniş kitlelere adil bir şekilde yansımasının sağlanması gerekiyor. Vergi alanında gerçek anlamda gerçekleştirilecek reformla ücretliler aleyhine var olan çarpık yapı değiştirilebilir, ücretlilerin biraz daha rahat nefes alması sağlanabilir. Ama nerede?
 

İşçiden, memurdan, asgari ücretliden kısaca emeği ile geçinen dar gelirli kitleden yüksek vergi almak yerine, kayıt dışı faaliyette bulunan, vergisini kaçıranlar üzerine kararlılıkla gidilmesi, bu kesimden vergi alınması mevcut adaletsizliği ortadan kaldıracaktır.
 

Kazancı oranında, adil şekilde vergi ödemek her namuslu yurttaşın görevi. Eğer böyle devam ederse çalışanlar vergide şampiyonluğu kimseye bırakmayacak.

 

Yen düzenleme ile “çok kazanandan çok, az kazanandan az vergi alınması” öngörülse de çalışanlar üzerindeki ağır yükün hafifletilmesi çok zor. Çünkü onlar hazır vergi kaynağı. Bu kaynaktan kim vazgeçer?

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar