VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR17.9446
EURO18.3008
ALTIN1016.7
Uğur Yavuz

Uğur Yavuz

Mail: [email protected]

reader

Ücretsiz izin mağdurları…

Korona virüs salgını gerekçesiyle işçilerin iş akitlerinin feshedilmesinin önüne geçilmesine yönelik düzenleme yapılarak işçi çıkarma yasağı başladı.

 

Bakıldığında çalışanları koruyan bir uygulama gibi görünse de, bu düzenleme çalışanları mağdur etmeye devam ediyor!

Mecliste görüşülerek bu kanunu 30 Haziran 2021 tarihine kadar uzatma yetkisi Cumhurbaşkanı’na verildi.

Aylardır 1.177 TL'ye geçinmek zorunda kalanlar, işten ayrılmak istediğinde tazminatsız işten ayrılabiliyor. İşveren istese de tazminatlı olarak işten çıkaramıyor.

İşçi ve işveren tazminatlı olarak işten ayrılmayı kabul ediyorsa bu durum yasalara takılmamalı...

İşverenin işçinin rızası olmadan ve işçiyi tazminatsız işten çıkarması yasak olmalı...

İşçi işten çıkmak istemiyorsa ücretsiz izin devam etmeli... Ancak; işçi ve işveren anlaşmışsa yasalar tazminatlı işten çıkışa izin vermeli...

1.177 TL ile geçinemeyen işçi, tazminatlı işten ayrılıp başka bir iş yerinde çalışabilmeli, bu durumda hem geçimini sağlayacak ücret alır hem de sigorta primleri ödenmiş olur. Böylelikle devletin kasasına para girer (sigorta primi ve vergi), ayrıca devletin ücretsiz izin aylığı (nakdi ücret desteği) yükü azalır.

Ücretsiz izne devam eden firma tam kapasite ile çalışamıyorsa, zorunlu olarak çalışanlarını ücretsiz izne çıkartıyorsa, tam kapasite ile çalışan başka bir firmanın çalışana ihtiyacı varsa, işçiyi 1.177 TL'ye mahkûm etmenin bir anlamı yoktur. Çoğu firma bu durum nedeniyle çalıştıracak işçi bulamazken çoğu işçi de haklarının yanmaması için 1177 TL'ye mahkûm kalmakta. İşsizlik oranlarını düşürmek için atılan bu adımlar üretimi tıkamakta ve ekonomiye daha fazla zarar vermektedir. Burada önemli olan işçi kendi rızası ile tazminatlı işten çıkarılmayı, işveren de tazminatlı işten çıkartmayı kabul ediyorsa bu durum yasak olmamalı.

Yapılacak düzenlemeyle,  işçinin izni varsa işten çıkış yasağı kaldırılmalı ve işçi- işveren ortak çözümde buluşturulmalıdır.

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar