VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR17.8788
EURO18.4489
ALTIN1028.2
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

reader

“Ucube”

 Ordu Olay’ın haberi:

 “Boztepe’de bir ucube yükseliyor

Gazetenin “yayın danışmanı” olarak, manşetten verilen bir haberde neden “ucube” sözcüğü kullanıldı merak ettim. TDK sözlüğü “ucube” sözcüğünün açılımını nasıl yapmış ona baktım: “Şaşılacak kadar çirkin olan”!

Arkadaşlarım doğru ve yerinde bir sözcük kullanmış…

Haberin detayına inmeden bir de “google” arama motoruna tıkladım. “Aa! “ucube” sözcüğünün ne anlama geldiğini Cumhuriyet Gazetesi de sormuş…  Aradığı yanıtı tamı tamına TDK sözlüğünde bulamayınca, Dil Derneği’nin 2012 baskılı Türkçe Sözlüğü’ne bakmış; “ucube” sözcüğünün karşısında şunlar yazılıymış… “Çok acayip, şaşılacak kadar çirkin olan şey”!

Boztepe’de yapılan ‘ucube’ bina haberinin metninde de yazdığı gibi: “Gözbebeğimiz gibi korumamız gereken Boztepe’de maalesef beton kütle halinde 4-5 katlı bir bina yapılıyor. Bu Boztepe’nin doğasına aykırı.”

Sadece Boztepe mi?

Ordu’nun “doğasına aykırı” o kadar bina yapıldı ki,  neresinden tutsanız elinizde kalır.

(Bu arada Mimarlar Odası Başkanı Havva Güner Eriş’in imar yasalarını zorlayıcı yapılaşmaya karşı verdiği mücadeleyi saygı ile karşıladığımı söylemeliyim.)

***

Bitmedi daha söyleyeceklerim var.

1970’li yıllarda Ordu İmar Planı İller Bankası’nca, -daha önce de bir iller Bankası çalışanı olan Prof. Dr. Hüseyin Kaptan’a verildi. Hüseyin Kaptan Ordulu bir hemşerimiz… Kaptan Hoca aynı zamanda, Trabzon İmar Plan müellifi idi. İstanbul’dan Trabzon’a gidiş/gelişlerinde mutlaka memleketi Ordu’ya da uğrar; köyünü, yaylasını gezer, anne ve babası ile bir arada olur hasret giderirdi… Ordu (merkez) imar planı 1990 yılı hedef alınarak 92 bin nüfusa göre planlanıyordu. İller Bankası planın tasdikini 10 yıl kadar geciktirdi. Bu arada, Ordu merkez ilçenin nüfusu 25 bin artmıştı.

İşte bu 25 bin nüfus, planın daha uygulamaya konulmadan iğdiş edilmesi sonucunu doğurmuştu.

***

Trabzon/Samsun yolu, Zaferi Milli, Taşbaşı, Kirazlimanı mahalleleri içinden alınarak, sahile indirildi. Yol sahile indi ama yol güzergâhında yapılacak binalar kodu, mahalle içinden geçen yoldan almak zorundaydı. Örneğin yol kodundan üç kat inşaat izni alan, üç kat da kot altına yapabiliyordu.

Kaptan Hoca’nın bu konudaki yorumu şöyleydi. İstanbul Boğaz’da yüzde 15 yapılaşma izni var. Bunun çok olduğu anlaşıldı. Yüzde 5’e kadar indirilmesi konusu uzun süre tartışıldı. Sonuç: Bugün gördüğünüz yoğunluk, boğazın her iki yakasını da kilitlemiş durumda!

***

Memleketin doğasına suyuna aşık Enis Ayar,  “MÖ-MS 2040” projesini başlattı. Ordululardan 1’er lira toplanacak ve bu binalar istimlâk edilip, yıkılacak; arkadaki tarihi kent görüntüsü tekrar halkımıza kazandırılacaktı…

***

Bitmedi, Belediye Başkanı Fikret Türkyılmaz, kent merkezinde mevcut yapılara -çatı yapmak şartıyla- birer kat yapma izni veren planı hayata geçirdi.

***

Şu an mahallelerde çok katlı binalar yapılıyor. Demek ki, durdurun bu yoğunluk artışını diyen yok! Pardon! Cumhurbaşkanı Recep T. Erdoğan, kentlerin dokusuna uymayan, görüntüsünü bozan çok katlı yapılaşmaya karşı olduğunu söyledi.

***

Boztepe adı üstünde tepe! Tepeden aşağı inen yolun genişliği belli. Mevcut yoldan kot alan bir bina yolun üstüne yapılırsa, 2 kat görünür; yoldan kot alıp yolun altında bir inşaat yapılırsa, yapılan bina 4 ya da 5 kat görünecektir.

Bir hatırlatalım dedik.

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar