Ordu
DOLAR18.6453
EURO19.317
ALTIN1052.0
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Üçüncü dalga değil, kasırga…

Aşamalı normalleşmeye dönülmesini yurdum insanı sanki yanlış anladı.

Riski düşük illerde 10 gün önce uygulanmaya başlanan esneklik hasta sayılarının artışına yol açtı. Kısmi normalleşmenin kesin sonuçları önümüzdeki günlerde ortaya çıkacak. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yaptığı açıklamalar hiç iç açıcı değil. Eğer insanların sorumsuzluğu, başlarına buyruk tutumları sürerse ileri günlerde daha ağır yaptırımların ve kısıtlamaların gündeme gelmesi kuvvetle muhtemel.

Aslında vaka sayılarında bu denli artış beklenmiyordu. Güneşli günlerin özlemiyle olsa gerek, evlerinden dışarı akın edenler ne kural tanıdı ne yasakları dinledi. Sonuçta kısa sürede korkutan tablo oluştu. Yani bu gidiş hiç iyi değil. Eğer böyle sürerse hekimlerin uyardığı gibi üçüncü dalga değil, bu kez yıkıcı kasırga gelecek. O vakit daha katı önlemler zorunlu olarak uygulanacak.

Boydan boya kırmızıya boyanan, yani çok yüksek riskli illeri bünyesinde barındıran Karadeniz’de ürpertici tablo tüm hızı ile sürüyor. Vaka sayılarında istenmeyen birincilik kürsüsünde bir gün Samsun, diğer gün Ordu, bir başka gün Trabzon ve Giresun yer alıyor. Karadeniz, kötü tablodaki şampiyonluğu ne üzücü ki başka illere bırakmıyor. Oysa getirilen esneme ile cumartesi günleri sokak yasağı kalktı, 65 yaş üzeri yurttaşlara her gün daha çok gezme olanağı sağlandı. Ne var ki, bu küçük özgürlük kötüye kullanıldı, hasta sayılarını artırdı. Tek nedeni ve sorumlusu kısıtlı özgürlüğü yanlış değerlendiren, kuralları göz ardı eden, maskeyi fırlatan, akraba ziyaretlerini aksaksız sürdüren yurttaşlardan başkası değil.

Samsun, Ordu gibi illerde valiliğin ve diğer kamu görevlilerin sıkı denetimlerine karşın, iç karartan olgu sonlanmıyor. Ülke genelinin dışında Karadeniz’de daha sıkı ve ağır yaptırımların yolda olduğu belirtiliyor.

Sadece Karadeniz’de değil, İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük kentlerin de aralarında bulunduğu 26 ilde tehlike çanları yeniden çalmaya başladı. Düşük riskli iller arasında yer alan Ankara’da bir haftada olağanüstü vaka artışları gerçekleşti. Başkentte HES’li kod uygulama alanları genişletildi. Megakent İstanbul salgının başından bu yana riskli illerin başında geliyordu. Bu ilde son günlerdeki sevindirici gerileme vurdumduymazların şımarık tutumlarından dolayı yükselişe evrildi.

Aşılama sayısının istenilen düzeyde olmaması, salonlardaki toplantı ve kongreler kuşkusuz olumsuz tabloyu tetikleyen diğer unsurlar. Günde 1 milyon kişinin aşılanacağı açıklandı. Ancak, aşının başladığı ocaktan bu yana 10 milyonu aşkın yurttaşa aşı yapılması temponun düşüklüğünü gösteriyor. Virüsün etkisini yitirmesi için nüfusun en az yüzde 70-80’nin aşılanması zorunluluğu dikkate alınırsa, aşılamaya hız verilmesinin gerekliliği görülüyor. 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar