Ordu
DOLAR18.6415
EURO19.5107
ALTIN1062.3
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Ülke Rahatlayacak

Yenilenecek İstanbul seçimine 1 gün kaldı. Seçmen bir kez daha sandık başına giderek İstanbul’un yeni Başkanını seçecek.

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) tartışmalı bir kararla 31 Mart seçimini iptal etmesinin ardından yeniden başlayan seçim çalışmalarında son günlerde dozu  hayli yükselen karşılıklı atışmalar ve karalamalar ülkeyi ve insanları inanın oldukça gerdi.

Sonuçta bir belediye başkanının seçileceği yarışta bu denli sert ifadelerin kullanılması, salvoların havada uçması, nazik dilden kaçınılması hiç de hoş olmuyor. Bu tür sözleri siyasetçiden duymak istemiyor yurttaş.

Elbette ki, adaylar ve partiler seçim çalışmalarında bulunacak vaatleri ve programları ile seçmenin tercihini kazanmaya çalışacak. Ancak bunun yolu  ötekileştirici dil değil, kulağa hoş gelen, kırıcı olmayan sözler.

Bakın, kamuoyunun günlerdir beklediği televizyondaki tartışma programının ardından yaşananlara. Oysa, ne kadar sağduyulu ve hoşgörülü başlamış ve sonuçlanmıştı. Moderatör İsmail Küçükaya’nın Ekrem İmamoğlu ile bir otelde görüşmesi sonrası başlayan sert tartışmalar doruğa çıktı. İyi niyet dilekleri ile sonuçlanan program son günlerde yaşananlardan ötürü gölgede kaldı.

Aslında, İsmail Küçükkaya’nın oluşabilecek polemikleri öngörerek Ekrem İmamoğlu’nu ziyaret etmemesi gerekirdi. Sanırım bu denli kendisine yüklenileceğini hesaplayamadı.

Dileğimiz seçimin yapılıp yeni başkanın koltuğa oturması ile gerginliğin son bulması. Neyse yüzdük yüzdük kuyruğuna geldik. Yarın, 10 milyon 570 bin seçmen oyunu kullanarak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı’nı belirleyecek.

Seçimin ardından ekonomiye ve diğer sorunlara bir an önce odaklanması gerekiyor siyasi iktidarın. Gündelik yaşamda oldukça zorlanan insanların şiddetle işe, aşa gereksinimi var. Hayat pahalılığına çözüm bulunmasını, ceplerindeki parayı buhara çeviren enflasyonun düşürülmesini, çarşı pazar fiyatlarına yetişemeyen maaş ve aylıklarının iyileştirilmesini bekliyor milyonlarca dar ve sabit gelirli kitle.

Yaz mevsiminin gelmesi ile birlikte sebze ve meyve fiyatlarında gerilme olsa bile hala yüksek. Sabit geliri olanlar temel tüketim maddelerinin yanına bile yanaşamıyor.

Temmuzda çalışanların ve emeklilerin aylıklarına zam yapılacak. Görünen o ki, yapılacak artış yüzde 5-6 arasında olacak. Oysa gerçek enflasyon yüzde 20’yi aşıyor. Nedense Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK)  enflasyon verileri hep düşük çıkıyor. Bu da maaşlara yapılacak artışı düşük kılıyor. Akıllara “kasıtlı mı düşük çıkarılıyor?” sorusu geliyor.

Demem o ki, memurun, işçinin, esnafın, çitçinin ve emeklinin, kısaca halkın gerçek gündemi seçim değil, geçim, ekonomik durumlarının iyileştirilmesi. Umarım seçimin ardından ivedilikle ekonominin öncelikli sorunları masaya yatırılır, çözüm üretilir.

Kuşkusuz siyasetteki gerginlik, kutuplaşma sonlanacak, hoşgörü ve sakinliğin egemen olacak, ülke rahatlayacak İstanbul seçiminin ardından. Çünkü daha 4 yıl seçim yok. Tabii, olağanüstü bir durum yaşanmazsa 2023 yılına dek seçmen de, siyasetçi de, ülke de rahat nefes alacak.

Halk,  iktidar ve muhalefetin ortak katkısı ile işsizlik, terör, hayat pahalılığı ve dış sorunların bir an önce çözümünü umutla bekliyor.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar