Ordu
DOLAR13.4467
EURO15.2804
ALTIN768.31
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

ÜLKELERİN İŞ KÜLTÜRLERİ

          Ruslarla kapı eşiğinden geçerken asla tokalaşmayın. Ayrıca, kibar olmak için de gülümsemeye çalışmayın, zira bu ciddiyetsiz olarak algılanmanıza sebep olabilir.

Mısır'da kolye takmayın. Çin'de geç kalmanın karşınızdaki kişiye hakaret anlamına geldiğini biliyor muydunuz? Ya Hong Kong'da mavi ve beyaz giysilerin cenaze renkleri olduğunu... Bir Afrikalı iş toplantınız varsa, bir hatta iki saat bekletilmeye kendinizi hazırlayın... Örnekleri çoğaltmak mümkün.

          Her ülkenin kendi iş kodları var. Çokuluslu projelerde yer alan kişilerin de bu kodları öğrenmesinde sayısız fayda var. Zira iş toplantılarının sorunsuz geçmesi, sizi amacınıza bir adım daha fazla yaklaştırır. Kimi zaman bazı detaylara hakim olmak, ticaretinize pozitif güç kazandırabilir. Örneğin, Avusturyalı bir işadamını klasik müzikle büyüleyebilirken, dans bilginiz bir Arjantinlinin karşısında işinize yarar. Japonlara uzattığınız kartvizitinizde unvanınızı vurgulamanız şart iken, bir İrlandalı tarafından kişisel ve mesleki başarıları referans göstermek alayla karşılanır...   

Ülkeler arasındaki sınırların inceldiği çağımızda iş dünyasının hızlı gelişimi, kültürler arası farklılıkları ortadan kaldırmaya yetmiyor. Şimdi kültürlerarası eylem farklılıkların bazılarını sıralayalım.  

          Arjantin iş kültüründe kişiler arası uyum, profesyonel deneyimlerden ve beceriden daha öncelikli gelir. İş anlaşmalarının anahtarı arkadaşlık ilişkilerde yatar. Erkeklerin el sıkıştıktan sonra öpüşmeleri sık görülen bir selamlaşma biçimidir. İş akışı biraz bürokratiktir, ısrarlı satış tarzından kesinlikle kaçının. Görüşmelerin sipariş aşamasına geçmesi gereken süre uzundur, sabırlı olmalısınız. 
          Almanlar planlarını haftalar öncesinden yapar. Randevu talebinizi bu disipline göre ayarlayın. Randevu sistemi kusursuz işler ve başkalarından da bunu beklerler. Hiçbir zaman mazeret sunulamaz. Statü çok önemlidir, şirketteki pozisyonunuzun kartvizitinizde yeterince vurgulanmasına dikkat etmelisiniz. 
         Çinli iş ortağınıza birkaç kelime Çince söylemeniz çok dikkat çeker ve hoş karşılanır. Çin'de yaşadığınız iyi deneyimlerden bahsetmenizde fayda var. Kişilere unvanlarıyla hitap edin.        Çin kültüründe negatif anlamlar içerecek renkleri kullanma riskine girmeyin. Mavi ambalaj içindeki bir eşya Çin'de hiçbir zaman ihtiyaç değildir, üstün özelliklere bürünmüş dahi olsa, asla kaliteliyle bütünleştirilmez. Çünkü Çin kültüründe mavi, ölümü temsil etmektedir. Kartvizit alış-verişi bir ritüeldir. Kartvizitinizde şirketinizin büyüklüğünü belirtecek ifadelere ve altın renk kullanmaya yer verin. Zira Çin kültüründe altın rengi saygınlığın ve güvenin simgesidir.
          Mısır'da dakik olmak çok da önemli değildir. Yabancı iş insanlarını bekletmek adettendir. Mısırlıların çalışma seviyesi kaplumbağa hızındadır. Sıcak satış veya hızlı karar almaya zorlamayın. İş görüşmesi karşınızdaki kişinin sizi tanımasına kadar sürer, sabırsız olmayın.
          Hintliler için plan ve takvim insanlara ve olaylara göre rastlantısal bir şekilde değişebilir. Dolayısıyla aylar öncesinden belirlenmiş bir randevuyu birkaç gün öncesinden teyit etmek gerekir. Çok nadir olarak sinirlenirler, genelde sakindirler, tartışmaya gitmezler. İngilizce aksanını anlamakta zorlandığınız birine cümleyi tekrar etmesini istemekte bir sakınca yoktur. 
          İrlandalı muhatabınızla konuşurken göz teması kurmayı ihmal etmeyin.                             Gözlerini kaçırana güvensizlik duyarlar. Spor, sohbetin baş konusudur. Sessiz kalmak, konuşmamak kabalıkla eş tutulur. Bir karar almadan önce ilişki ağlarını yoklamak milli karakterleridir. 
          İspanya'da tokalaşmak 5-6 defa sürerken, elinizi hızla çekmek reddetmek manasına gelir. Halbuki Fransa'da bu işlem tek hamlede gerçekleşir.

          Japon bir işadamından randevu talep edecekseniz bunu sakın mektupla yapmayın,                    zira büyük ihtimalle cevaplanmayacaktır. En iyisi telefonla aramaktır. Lafa başlamadan önce yaşlıdan gençlere doğru herkesi selamlayın. Kartvizitinizi karşınızdakinin okuyabileceği yönde uzatın. Birinin kartını aldığınızda muhakkak okuyun, çantanıza kesinlikle atmayın, üzerine bir şey asla yazmayın. Başınızı kaşımak utandığınız şeklinde yorumlanır. Dört ve dokuz rakamları şansızlık demektir.

          Görüşmelere karşı tarafın kültürünü inceleyerek hazırlıklı gitmek işleri kolaylaştıracaktır.                  Bir kültürde gevşeklik hakimken, bir diğerinde hız öne çıkabilir. Uluslararası işlerde, kültürel zemin açısından çeşitlilik gösteren değerler, iş uygulamaları yöntemlerini ve tüketicinin tercihini etkiler. Tonlama, vurgulama ve kelime seçiminden kaynaklanan uyuşmazlıklar bile tüketici davranışlarını etkiler.

          Kültür ve ticaret paranın yazı-tura yüzleri gibidir. Dünya üzerinde kültürel temas ve etkileşimler sonucunda bireyler, süpermarketin rafına konmuş ürünlere farklı      açılardan bakabilirler. Mavi, Hollanda'da kadınsı bir renk olarak algılanırken, İsveç'te erkekliği anımsatmaktadır. Dış ticarette; ya kaçmış bir şeyler vardır ya da yakalanması gereken.                                                      

 

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar