Ordu
DOLAR13.6281
EURO15.1896
ALTIN785.11
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

reader

UMUMİ TUVALETLER YILDIZLA DERECELENDİRİLSİN

Tuvalet kişinin vücut atıklarını uzaklaştırma işleminin bedensel mahremiyetini ve sağlığını koruyacak şekilde gerçekleştirilebildiği özel mekânlardır. Gündelik hayatın önemli bir parçası olan kamusal tuvaletlerin şartları bu tesisleri kullananların yaşam kalitesini belirgin ölçüde etkilemektedir.

Özellikle halka açık mekânlarda yeterli ve uygun tuvalet imkânlarının bulunmaması birçok insanın seyahat, spor, piknik, alışveriş gibi sosyal faaliyetlerini kısıtlayabiliyor.

 

            Dünyada turistleri birleştiren, turizmin gelişmesinde en önemli altyapı yatırımı tuvalettir. Temizlik anlayışı tarih boyunca insan bedeni, hastalığın sebeplerine dair fikirler, dini inanışlar ve sosyal yapılanma çevresinde şekillenmiştir. Hijyenik yönden yetersiz tuvaletler hem çevre sağlığı hem de görüntü açısından büyük bir sorun teşkil eder. Kapıları kırık, muslukları kesik, lavabosu tıkalı, aynası çatlak, vanası paslı, mikroplarla besili sabunla el yıkanan, 'kırk haramilerin mağaraya dalışı' gibi girilen ilkel tuvaletler yerine turizm kent kimliğine yakışır ferah mekanlar yapılmalıdır.

 

            Bir başka önemli boyut ise, bazı insanlar sık tuvalet kullanmayı gerektiren, kronik bazı durumlarla yaşamak zorundadır. Seyahate çıkmakta tereddüt yaşamakta ve yeterli tuvalet imkânı olmayan yerlerdeki aktivitelerden uzak durmaktadır. Bu, hayat tarzını değiştirmek demektir. Mesela yaşlı hastalar tuvalete yetişmeye çalışırken düşme ve kırıklara maruz kalsa daha büyük sağlık sorunları yaşayacak ve beraberinde bir ekonomik yük taşıyacaktır. Halbuki gidecekleri yerdeki tuvalet imkânlarını önceden öğrenmeye imkan sağlayan bölgesel “tuvalet haritası” yayınlansa hiç problem yaşanmayabilir. Birçok gelişmiş ülkede turistler için tuvalet haritaları hazırlanmıştır. Türkiye, bu konuda oldukça geride kalmıştır. Umumi tuvalet haritaları yerli ve yabancı misafirler için tuvaletlerin bulunmasını kolaylaştırmakta; yol güzergahlarının belirlenmesine yardımcı olmakta ve yolculuk kalitesini artırmaktadır. Haritalarda şu tür bilgilerin yer almasında fayda vardır. Açık adres. Açılış-kapanış saatleri. Otomatik temizleme düzeneği, turnike geçişe, bebek bezi değişimine, engelli kullanımına uygunluğu. Hijyen ve diğer yönlerden değerlendirmesi. Saç kurutma makinesi, duş yapma ek imkânlarının olup olmadığı. Dijital bilgi ekranı, ışıklı uyarı sistemi durumu...

 

            Aynen oteller gibi umumi tuvaletler de yıldızla derecelendirilsin. Kırk ülke gezmiş biri olarak Ordu'yu turizm şehri zannedenlere gülüp geçiyorum. Tuvalet turizmin aynaya yansıyan yüzüdür. Turizm şehrine bak! Bir tuvalet haritası bile yok. Yolu bu tarafa düşen bir turist, 'çam dalına tırmanan sincap' telaşıyla sağa sola dönmesin, Afrika savanasında su molası veren genç İmpalanın tedirginliğini yaşamasın, en yakın tuvaleti bulmak sorun olmasın diye 22/09/2019 tarihinde yine bu köşeden ''Ordu'nun tuvalet haritası çıkarılsın'' diye yazmıştım. Anlaşılan o ki, ortada Ordu’yu bir kademe daha yukarı taşıma gayreti yok. Yazık!

 

 

 

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar