Ordu
DOLAR18.6326
EURO19.5202
ALTIN1053.5
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Umutlar başka bahara…

Ne emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili ne de ek göstergeye ilişkin 2020 yılı bütçesine ödenek konuldu. Böylece milyonlarca çalışanı ilgilendiren iki düzenlemenin başka bahara kaldığı ortaya çıktı.

Oysa bir süre önce Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatı üzerine Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu Üyesi Prof. Dr. Vedat Bilgin, Emeklilikte Yaşa Takılanlardan (EYT) bir grup ile birlikte çalışmalar yapmıştı. Ne var ki bu çalışmalardan sonuç çıkmadı.

Hazine ve Maliye Bakanı ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı’nın karşı çıkması üzerine, trilyonu bulan 2020 yılı bütçesine EYT’liler ile ilgili ödenek konulmadı. İki bakan bu yönde bir düzenlemenin bütçeye aşırı yük getireceğini belirtince, Cumhurbaşkanlığı nezdinde yürütülen çalışma askıya alındı.

Prim ödeme gün sayısı ile çalışma sürelerini doldurmalarına karşın yasanın aradığı yaş koşuluna takılarak emekli olamayan yüz binlerce kişinin umudu suya düşmüş oldu. Ankara’da gerçekleştirdikleri mitingin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “çalışma yapılsın” talimatı ile hayli umutlanan EYT’lilerin hevesi iki bakanın şiddetli itirazlarından ötürü kursaklarında kaldı. Yine beklemeye devam edecekler, yine yapacakları etkinliklerle seslerini duyurmaya çalışacaklar. Başka bahara kalan umutlarını diri tutacaklar.

EYT’liler gibi ek göstergeye yönelik verilen sözlerin yerine getirilmesini dört gözle bekleyen kamu çalışanları da düş kırıklığında. 2020 yılı bütçesinde onları sevindirecek bir madde yer almıyor. Siyasi iradenin vaatleri arasında bulunan 3 bin 600 ek gösterge için bugüne dek seçenekli birçok çalışma yapılsa da hiç biri yasa taslağı haline dönüştürülmedi. Çalışma olarak raflarda yerini aldı.

Emeklilik hakkını kazanan kamu çalışanları ikramiye ve emekli maaşlarında göreceli artış sağlayacak yasanın çıkmasını yıllardır bekliyor. Ne var ki bu bekleyiş iyiden iyiye karamsarlığa dönüştü. Onlara bu hakları verilse bir dakika bile beklemeyip, emekli olacaklar. Ancak, hükümetten bir türlü yeşil ışık gelmiyor.

24 Haziran genel seçiminde tüm siyasilerin ortak vaatleri arasında yer alan EYT ve ek göstergenin aradan geçen uzun süreye rağmen hayata geçirilmemesi kuşkusuz siyasi iradenin takındığı olumsuz tavırdan kaynaklanıyor.

Eğer, verilen sözler seçim meydanlarında unutulmasaydı, muhalefetin desteği ile her iki düzenleme TBMM’den geçerdi. Çalışanlar ve emekliler söz konusu olduğunda nedense bütçeye gelecek aşırı yük gündeme taşınıyor. Bütçe açıklarının, harcamalarının tek sorumlusu sanki çalışanlar, emeği ile geçinenler ve emekliler.

 Oysa bu insanlar vergilerini düzenli ödeyerek devlete karşı olan yükümlülüklerini eksiksiz yerine getirdi. Şimdi istekleri vaatler doğrultusunda emeklilik ve mali haklarının verilmesi.

İsraf ve aşırı harcamalar kısılırsa, kangrene dönüşen her iki sorun rahatlıkla çözülebilir. Elbette, siyasi irade bu konuda olumla adım atmak isterse. Bütçeye bakıldığında bir kez daha bu adımın atılmayacağı, umutların başka bahara kaldığı anlaşılıyor.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar